W Gdańsku miała miejsce kolejna edycja Kanadyjskiego dnia Współpracy Gospodarczej współorganizowana przez ambasadę Kanady w Polsce oraz samorząd województwa pomorskiego i władze Trójmiasta. Sektor transportowy reprezentowały dwie kanadyjskie firmy - Bombardier oraz zespół konsultingowo-projektowy IBI Group.
Cyklicznie odbywająca się w różnych miastach Polski impreza ma na celu przede wszystkim prezentację kanadyjskiego biznesu i jego potencjalnej oferty dla poszczególnych regionów naszego kraju. Misja Kanady stara się w ten sposób budować wiarygodny i konsekwentny wizerunek kanadyjskich inwestorów. Udział w konferencji wzięło dwadzieścia firm z Kanady i reprezentanci prawie 200 zainteresowanych ich ofertą polskich przedsiębiorstw.
Jak podkreślali organizatorzy konferencji, kanadyjscy biznesmeni mają Polsce wiele do zaoferowania w dziedzinach takich jak budownictwo infrastrukturalne, ochrona środowiska, transport, odnawialne źródła energii i już w chwili obecnej kanadyjskie inwestycje w Polsce sięgają 800 mln dol. kanadyjskich. Wzajemne obroty handlowe obu krajów kształtują się na poziomie 450 mln dol., Polska jest więc największym partnerem Kanady w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Uczestniczący w spotkaniu przedsiębiorcy mieli okazję poznać ofertę dwóch kanadyjskich firm sektora transportowego.
Międzynarodowy koncern Bombardier specjalizujący się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań transportowych, m.in. samolotów biznesowych i regionalnych, taboru szynowego i wyposażenia kolejowego, zaoferował regionowi pomorskiemu przede wszystkim zespoły trakcyjne Talent dla trójmiejskiej linii SKM, już funkcjonujące w Łodzi i Krakowie niskopodłogowe tramwaje Flexity przeznaczone dla komunikacji miejskiej oraz nowoczesny wagony piętrowe typu "push-pull", które, przy pozyskaniu przez samorząd wojewódzki dofinansowania na zakup nowego taboru, mogłyby operować np. na linii Trójmiasto-Hel. Jak podkreślał prezentujący ofertę Bombardier Transportation dyrektor Waldemar Agaciak, firma jest zadowolona inicjatywy ambasady promującej kanadyjski biznes w Polsce. Oferta Bombardier Transportation mogłaby wspomóc funkcjonowanie transportu regionalnego i aglomeracyjnego województwa, skala jego zaangażowania zależeć będzie jednak tylko i wyłącznie od zachęty ze strony publicznych i prywatnych partnerów ze strony polskiej, a konferencja nie stanowi jednak sygnału o skoordynowaniu wysiłków firm kanadyjskich, ani sygnału o ich wzmożonej aktywności w regionie w najbliższym czasie.
IBI Group to z kolei grupa projektowa realizująca przede wszystkim projekty z zakresu planowania transportowego, transportu publicznego i systemów pobierania opłat.
Podczas spotkania zaprezentowano również potencjał mającego powstać w rozbudowanym Porcie Północnym Centrum Logistyczno-Dystrybucyjnego. Brytyjski inwestor DCT Gdańsk SA zbuduje on nakładem ok. 175 mln USD największy w Polsce głębokowodny terminal kontenerowy, którego docelowa zdolność przeładunkowa wynosić będzie 1 mln TEU, a co może oznaczać sporą szansę także dla polskich operatorów kolejowych.