To, że kolej jako całość nie ma najlepszej prasy, jest faktem. Jednak przesadą jest, że o kolej pisze się źle lub wcale. Można znaleźć nieco pozytywnych wiadomości w regionalnych i lokalnych publikatorach. Oto nasz przegląd prasy.
Dla pasażera
O budowie nowych przystanków kolejowych w Zamościu informowaliśmy zarówno my, jak i PKP Polskie Linie Kolejowe w informacji prasowej. Przypomnijmy, że kosztem około 2 mln zł mają powstać dwa przystanki osobowe (jeden z centralnej części miasta, drugi na wschodzie) oraz zostanie przebudowana niezbędna infrastruktura kolejowa.
Jak zauważa zamojska „Kronika Tygodnia” inwestycja ruszyła m.in. dzięki skutecznemu lobbingowi zamojskich miłośników kolei. Niejako przy okazji wskazuje na niewielkie zaangażowanie władz miasta w "podłączenie" nowych peronów do miejskiej infrastruktury. W projekcie budżetu przygotowanym przez byłego już prezydenta miasta zarezerwowano na ten cel jedynie 50 tysięcy zł.
Na uwagę zasługuje również apel lokalnej gazety. Zwraca się do władz samorządowych o lobbing w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych dla mieszkańców miejscowości położonych na wschód od Zamościa. Naciski władz gminnych i powiatowych mogą zmobilizować kolejarzy do wykonania dalszych inwestycji infrastrukturalnych, a marszałka do zorganizowania połączeń wykonywanych transportem szynowym między Zamościem a Hrubieszowem.
Więcej
Natomiast lokalny portal „isanok” ustalił, że jest możliwość przywrócenia połączeń regionalnych między Jasłem a Zagórzem. I to jest w zasadzie jedyna dobra wiadomość w informacji. Aby ponownie szynobusy mogły obsługiwać ten odcinek linii nr 108, organizator przewozów w regionie stawia dwa warunki, z których powinien spełnić się przynajmniej jeden – albo samorządy niższego szczebla będą dopłacać do połączeń kolejowych albo więcej podróżnych będzie korzystało z pociągów. Niestety, jak ustalił serwis informacyjny, nie za bardzo są szanse, aby któryś z warunków mógł się ziścić...
Jest jednak iskierka nadziei – „marszałek chce też powołać specjalną grupę roboczą, która miałaby jeszcze raz przeanalizować połączenia i wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony” - ustalił serwis „isanok.pl”.
Więcej
Samorząd a kolej
Dobre wiadomości dopłynęły do nas także z województwa świętokrzyskiego. Jak poinformowała „Telewizja Świętokrzyska”, władze Skarżyska Kamiennej zleciły zamontowanie wiat i stojaków rowerowych w kilkunastu miejscach miasta. Co istotne, z punktu widzenia korzystających z usług przewoźników kolejowych, a także pracowników spółek kolejowych, jest to, że urządzenia ułatwiające parkowanie jednośladów zostały zamontowane również w rejonie stacji kolejowej. Potencjalni użytkownicy zyskali 12 stanowisk parkingowych. Łącznie na terenie miasta zamontowano 66 miejsc parkingowych.
Więcej
Wymieniona rozgłośnia poinformowała również o planach samorządu Jędrzejowa odnośnie przejęcia terenów przydworcowych. Dąży on do przejęcia od PKP ulicy Kolejowej, ronda oraz parku przydworcowego. Po pozyskaniu terenu wraz z obiektami burmistrz planuje je wykorzystać w nowy sposób. W wieży ciśnień ma być urządzona galeria, sala dla grup tanecznych i taras widokowy. Na dotychczasowych terenach PKP ma powstać również centrum odprawy pasażerów.
Więcej
Ruch towarowy
Natomiast w cytowanej już „Kronice Tygodnia” można przeczytać o sporze komitetu mieszkańców Zwierzyńca i Żurawicy ze spółką PKP LHS. Dotyczy on wpływ ruchu kolejowego na stan zdrowia okolicznych mieszkańców oraz stan techniczny budynków znajdujących się w pobliżu infrastruktury kolejowej spółki. Mieszkańcy domagają się podjęcia działań mających ograniczyć uciążliwości oraz wypłacenia rekompensat za wynikłe szkody takie jak popękane ściany i płytki. Wskazują, że problemy pojawiły się po wykonaniu rób infrastrukturalnych, po których pociągi szerokotorowe zaczęły jeździć z wyższą prędkością.
W celu zbadania wpływu pociągów na otoczenie spółka zleciła wykonanie pomiarów hałasu i drgań. Ich wyniki nie wskazują na nadmierną emisję energii z linii kolejowej.
Więcej
Bezpieczeństwo
Można również przeczytać o skutecznej pracy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Pozytywne doniesienia dotarły z Jarosławia i okolic Lublina. Mundurowi zapobiegli kradzieży 21 m kabla internetowego z elewacji budynku dworca PKP w Jarosławiu, zatrzymując „na gorącym uczynku” sprawcę. Doniósł o tym portal „nowiny24.pl”. Jak donosi serwis informacyjny „lublin112.pl” funkcjonariusze z lubelskiej Komendy SOK ujęli sprawców kradzieży w wieczornym pociągu TLK, odzyskując część skradzionego łupu. W obu przypadków popełniających czyny zabronione czeka postępowanie karne.
Więcej o zdarzeniach można przeczytać tutaj i tutaj