Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły modernizację wnętrza dworca w Kołobrzegu. Dzięki pracom o wartości 1 mln złotych na pasażerów czeka nowoczesna poczekalnia, z nowym punk-tem informacji PKP Intercity, kasy, nowe nagłośnienie i oświetlenie dworca. Wnętrze dworca jest chłodne, podczas gorącego lata, dzięki zainstalowanej klimatyzacji.
Budynek dworca pochodzi z 1910 roku. W 1995 roku PKP S.A. wyremontowała budynek dworca z ze-wnątrz. Remont wnętrza dworca w Kołobrzegu rozpoczął się w marcu 2010 roku i obejmował po-wierzchnie dworca związane z obsługą pasażerów i powierzchniami handlowymi.
W zakres remontu wchodziło:
- wykonanie nowych okładzin ściennych
- budowa nowej podłogi z płytek granitowych,
- renowacja sufitu
- wymiana instalacji elektrycznych, przeciwpożarowych i wodnokanalizacyjnych
- zamontowanie systemu klimatyzacji.
- zmodernizowanie kas biletowych
- zbudowanie nowego zaplecza dla przewoźników kolejowych
- przygotowanie punktu obsługi klienta PKP IC,
- nowy system identyfikacji wizualnej dworca
- nowy system informacji wizualnej dla pasażerów
- nowe oświetlenie i nagłośnienie dworca
Do 2012 roku PKP S.A. przeznaczą na modernizacje dworców kwotę 980 mln złotych (brutto). Moderni-zacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej (547 mln złotych), fundusze budżetu Państwa (434 mln złotych) oraz fundusze własne PKP S.A. (102 mln złotych). Przez dwa lata PKP S.A. przygotowały niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorzą-dami oraz finansowanie projektów. Prace budowlane w ramach tego programu na pierwszych dworcach rozpoczynają się w pierwszej połowie 2010 roku. Łącznie przygotowano programy inwestycyjne dla 77 polskich dworców. Planuje się również uruchomienie dodatkowych inwestycji we współpracy z samo-rządami (np. centra zintegrowanego transportu w Bydgoszczy i Gliwicach) czy projekt - finansowany ze środków Unii Europejskiej – zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na wszystkich warszawskich dworcach kolejowych (monitoring, ochrona ppoż).
Oprócz tego PKP S.A. współpracuje z dużymi firmami developerskimi, które są partnerami przy projek-tach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 1,5 mld złotych.
PKP S.A. dążą do tego, aby zmodernizowane i budowane nowe dworce były przyjazne pasażerom, bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bar-dziej bezpieczne i przystosowane do potrzeb osób mających trudności ze sprawnym poruszaniem się.
Zmodernizowane dworce mają być związane nie tylko z podróżą. Będą także miejscami spotkań i spę-dzania wolnego czasu. PKP S.A. chcą, aby dworce były nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi, łączącymi różne środki transportu z dużymi parkingami, wzbogaconymi o dodatkowe usługi: komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.