Od przyszłego tygodnia włocławianie będą mogli jeździć do Torunia z biletem regionalnym ważnym w pociągu,autobusie i tramwaju. Kujawsko-Pomorskie, jako pierwszy region w kraju, wprowadziło zintegrowany bilet komunikacji publicznej, ważny nie tylko w pociągach, ale także na liniach tramwajowych i autobusowych.
Od początku roku z tej możliwości można było korzystać na trasie Bydgoszcz - Toruń i z powrotem. 1 września bilet zostanie wprowadzony na linii Włocławek - Toruń i Toruń - Włocławek. Będzie go można kupić na dworcach PKP we Włocławku i Toruniu.
Jednorazowy bilet regionalny będzie kosztować 10,50 zł. Kupując go będzie można przez godzinę od zakończenia podróży pociągiem jeździć autobusami lub tramwajami w Toruniu, albo korzystać z autobusów miejskich we Włocławku. Z myślą o pasażerach korzystających regularnie z pociągów przewidziano również regionalne bilety miesięczne.
Regionalny bilet miesięczny w jedną stronę to wydatek 119 złotych (z możliwością korzystania z komunikacji miejskiej w jednym mieście) lub 164 złote (z możliwością korzystania z komunikacji miejskiej w obu miastach). Cena biletu powrotnego miesięcznego to odpowiednio 193 bądź 238 zł. Będzie też możliwość zakupu biletów ulgowych.
Bilety ulgowe mogą kupić: uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych szkół publicznych i niepublicznych o upraw- nieniach szkoły publicznej do ukończenia 24 roku życia, dzieci w wieku od lat 4 do 7; studenci szkół wyższych - dziennych, wieczorowych lub zaocznych, do ukończenia 26 roku życia.
Z biletem regionalnym będzie można podróżować na jednej wybranej linii autobusowej w mieście lub na kilku. Nie przewidziano limitów przesiadek.
Jedynym ograniczeniem w korzystaniu z komunikacji miejskiej będzie czas - godzina od zakończenia podróży pociągiem - podkreśla Marek Krygier, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Włocławku.
Zintegrowany bilet stanowi bardzo dogodną ofertę dla podróżujących koleją na trasie Włocławek - Toruń i Toruń-Włocławek, bo jest tańszy i odpada konieczność od-rębnego płacenia za przejazdy komunikacją miejską. Będą mogli z tej oferty korzystać nie tylko dojeżdżający do pracy, ale i uczniowie i studenci. - Liczymy także, że bilet regionalny, podobnie jak wcześniej bilet aglomeracyjny, będzie zachętą dla włocławian, zainteresowanych na przykład ofertą kulturalną Torunia - zauważa marszałek Piotr Całbecki.
Departament Infrastruktury oraz obsługujący to połączenie przewoźnik PKP Przewozy Regionalne pracują już nad przyszłorocznym rozkładem jazdy. Chodzi m.in. o zapewnienie lepszego połączenia z dworcem Toruń Wschodni.
Wkrótce do miast, w których będzie można kupić integracyjny bilet regionalny, ma dołączyć Grudziądz.