W wolne dni pomiędzy świętami w przyszły poniedziałek, środę i piątek, pasażerowie będą mieli do dyspozycji mniej połączeń w Warszawie. Autobusy będą jeździły według świątecznego rozkładu jazdy, tramwaje i metro zgodnie z sobotnim rozkładem. Tylko Szybka Kolej Miejska będzie kursować według rozkładu jazdy dnia powszedniego.
Kursy tramwajowe będą odbywały się według sobotniego rozkładu jazdy. Na wybrane linie wyjadą dodatkowe tramwaje:
linie tramwajowe, zasilone dodatkowymi pojazdami 30 kwietnia: 1, 4, 9, 24, 31, 35
linie tramwajowe zasilone dodatkowymi pojazdami 2 i 4 maja: 1, 9, 10, 17, 24, 31.
Metro będzie kursowało zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy. Kursy nocne nie będą realizowane 30 kwietnia i 2 maja. Jednocześnie ZTM przypomina o kolejnym zamknięciu centralnego odcinka metra. Dd 27 kwietnia (od godziny 22.00) do 2 maja (do godziny 4.00), metro będzie kursowało na odcinkach Kabaty – Centrum oraz Ratusz Arsenał – Młociny. Wyłączenie odcinka pomiędzy stacjami Centrum i Ratusz Arsenał spowodowane jest budową łącznika pomiędzy pierwszą i nowo powstającą drugą linią metra. 30 kwietnia (poniedziałek), 2 maja (środa) i 4 maja (piątek) pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej będą jeździły według rozkładu jazdy dnia powszedniego.
Weekend w komunikacji w dzień roboczy. Dlaczego?
Warszawiacy pamiętają zapewne, że autobusy, tramwaje, metro i kolej kursowały na podobnych zasadach 6 kwietnia, w Wielki Piątek. - Był to dzień powszedni, ale w związku z przerwą świąteczną w szkołach i na uczelniach wyższych, liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej była zdecydowanie mniejsza - tłumaczy ZTM. - Liczba wejść na stacje metra 6 kwietnia spadła z ponad 478 tys. do 266 tys. Oznacza to, że zainteresowanie tym środkiem lokomocji zmalało o 44,4 proc - podaje ZTM.
Ponieważ wśród warszawiaków weekendowy rozkład jazdy podczas dni pracy często wywołuje oburzenie, ZTM zbadał także, w jakim stopniu były wykorzystane środki komunikacji naziemnej. - Szczegółowe analizy 301 kursów wykazały, że średnie maksymalne obłożenie pojazdów wynosiło 48 proc. Dodatkowo zanotowano 44-proc. spadek liczby biletów skasowanych w autobusach oraz 37-proc. w tramwajach - zapewniają urzędnicy i zapewniają, że są duże oszczędności -Standardowa organizacja komunikacji miejskiej w Wielki Piątek – bazująca na rozkładach jazdy dnia powszedniego, a tym samym nieadekwatna do potrzeb pasażerów – wiązałaby się z wydaniem dodatkowo ok. 1,8 mln zł brutto - informuje ZTM.
Wiele osób w Wielki Piątek komentowało na portalu i facebooku "RK", że widocznie urzędnicy mają wolne. Dzisiaj Urząd Miasta Warszawy poinformował, że w przyszły poniedziałek, środę i piątek urząd pracuje normalnie.