Dziś w Żarach pracownicy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei z Zielonej Góry i Żagania oraz Policją i Żandarmerią Wojskową przeprowadzili na przejazdach kolejowo-drogowych akcję „Bezpieczny Poniedziałek”.
Akcja miała miejsce w Żarach w godzinach 10:00 – 11:30 na przejazdach kolejowych kat. „A" przy Al. Wojska Polskiego i ul. Serbskiej. Polegała na kontroli w zakresie bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych przez kierowców, pieszych i rowerzystów. Zwracano uwagę na łamanie przepisów drogowych jak: przejeżdżanie lub przechodzenie przez przejazd w momencie opuszczania i podnoszenia rogatek czy omijanie rogatek przez pieszych po ich zamknięciu. Podczas działań rozdano 600 ulotek informacyjnych o zagrożeniach nieprzestrzegania przepisów. Pouczono dwóch kierowców.
Dzisiejsza akcja to już siódma w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i żyj”. Działania mają głównie charakter prewencyjny i edukacyjny. Celem jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających przejazdy kolejowe, tym samym zmniejszenie liczby wypadków. Na terenie całego kraju zdarzają się wypadki na przejazdach kolejowych. Duża część kierowców nie przestrzega kilku podstawowych zasad i narażają życie własne i innych osób. Część kierowców woli skupiać się na niedoskonałościach przejazdów, usprawiedliwiając tym własne błędy w postaci nie zachowywania ostrożności. Łamią przepisy, uważają, że zawsze zdążą i uda się przejechać.
Statystyki jednak pokazują inaczej - 98 % wypadków na przejazdach kolejowych spowodowana jest NIEOSTROŻNOŚCIĄ kierowców. Trzeba pamiętać, że kierowca zbliżający się do przejazdu kolejowego nawet bez znaku STOP ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Na skrzyżowaniu linii kolejowej z drogą pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Droga hamowania pociągu towarowego o masie od 1000 do 3000 ton wynosi około 1 kilometra. Dla porównania samochód osobowy o masie 700 kg – 1,5 tony hamuje około 30 m.