„Wizyta w Muzeum Kolejnictwa, szczególnie dla dzieci i młodzieży, może stać się nie tylko znakomitą lekcją wychowania technicznego, ale przede wszystkim lekcją historii i patriotyzmu” – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu ds. kolejnictwa Mirosław Chaberek podczas spotkania, które odbyło się 15 grudnia br.
Wiceminister M.Chaberek zaznaczył, że „kolej potrzebuje nie tylko systemowych rozwiązań i dopływu nowych technologii, ale przede wszystkim pasjonatów, którzy wzorem wielkich poprzedników takich jak Ernest Malinowski czy Stanisław Wysocki, kształtować będą jej obraz w XXI wieku”.
Rolę kolei w budowaniu państwowości polskiej oraz historię powstania muzeum przypomniał dyrektor placówki Janusz Sankowski. Podkreślił, że środowisko kolejarzy znane było zawsze z wielu inicjatyw o charakterze społecznym i gospodarności. Zwrócił uwagę, że pomysł utworzenia Muzeum Kolejnictwa podległego Ministrowi Komunikacji powstał po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i wynikał z potrzeby dokumentowania szybko dokonujących się zmian na kolei.
Odpowiadając na jedno z życzeń dyrektora J.Sankowskiego wiceminister M.Chaberek wyraził nadzieję, że wizyta w Muzeum Kolejnictwa znajdzie się w programie delegacji zagranicznych odwiedzających Ministerstwo Transportu.

*Podczas uroczystości z okazji 75-lecia Muzeum Kolejnictwa głos zabrał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Mirosław Chaberek