Partnerzy serwisu:
Pasażer

Czy przewoźnicy są przygotowani na zmianę rozkładu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-12-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
pr, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Czy przewoźnicy są przygotowani na zmianę rozkładu
Jakie działania związane z wejściem w życie nowego rozkładu zostaną podjęte przez przewoźników, aby zmiana rozkładu nastąpiła płynnie? To pytanie zadaliśmy wszystkim przewoźnikom pasażerskim. Odpowiedzi dostaliśmy od czterech z nich.

Interesowały nas odpowiedzi na pytania zarówno o działania związane ze szczególną dbałością o tabor, jak i o działania informacyjne dedykowane podróżnym. Odpowiedzi udzielili przedstawiciele Kolei Śląskich, Kolei Mazowieckich, Kolei Wielkopolskich i Arrivy.

Najbardziej szczegółową odpowiedź przedstawił Michał Wawrzaszek z Kolei Śląskich. I trudno się dziwić: KŚ po falstarcie sprzed dwóch lat są teraz zapewne – obok naturalnie PKP IC – przewoźnikiem najbardziej wyczulonym na kwestię zmiany rozkładu.

KŚ: 30 informatorów na 10 stacjach, serwis SMS, szczególne baczenie na zimę

– W celu sprawnego wprowadzenia nowego rozkładu jazdy Koleje Śląskie podjęły się szeregu zadań w trzech głównych obszarach: „pasażer”, „tabor” i „organizacja”. W ramach pierwszego z nich, w dniach 12-15 grudnia przeprowadzamy akcję informacyjną o wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy. Tym razem uczestniczy więcej niż zwykle informatorów, ok. 30 aż w 10 lokalizacjach, m.in. w Gliwicach, Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej, Pszczynie i Rybniku – mówi „RK” Michał Wawrzaszek, rzecznik KŚ.

Nowością jest to, że od ubiegłego tygodnia KŚ umożliwia pasażerom mailowe wyrażenie swojej opinii na temat nowego rozkładu. Podróżni mogą wysyłać, na specjalnie utworzony adres rozkladjazdy@kolejeslaskie.com, e-maile z sugestiami dotyczącymi ewentualnych zmian w rozkładzie. – Na wiadomości Koleje Śląskie nie będą odpisywać, jednak zapewniam, że każda sugestia zostanie dokładnie przeanalizowana, tzn. zostanie rozpatrzona zasadność i możliwość wprowadzenia zasugerowanych zmian podczas kolejnych aktualizacji rozkładu jazdy. Ponadto Koleje Śląskie od 1 grudnia uruchomiły nową usługę SMS-owego powiadamiania. Dyspozytura przewoźnika na zarejestrowane w systemie numery podróżnych wysyła wiadomości o opóźnieniach pociągów przekraczających 20 minut i o odwołanych pociągach. Usługa dla podróżnego jest bezpłatna. Pasażer płaci jedynie za wysłanego przez siebie SMS-a aktywacyjnego.  Pasażerowie na dużych stacjach mogą również liczyć na to, że w przypadku większych utrudnień wydawane będą gorące napoje. W sytuacjach nadzwyczajnych będą one także dowożone do pociągów – wylicza Michał Wawrzaszek.

W kwestii dostosowania taboru do zimy, KŚ podjęły m.in. następujące działania:

• We wszystkich pojazdach wykonane zostały przeglądy sezonowe;
• Hala w stacji Łazy została przystosowana do odmrażania składów;
• Pojazdy wyposażono w pochodnie do ich odmrażania;
• Wyznaczono miejsca postoju taboru zastępczego na stacjach Częstochowa, Katowice, Gliwice, Bielsko Biała;
• Podczas wystąpienia ujemnych temperatur wodowanie taboru (nowej generacji), posiadającego podgrzewane zbiorniki wody, odbywać się będzie bez ograniczeń.

– W trzecim obszarze, tj. w kwestii zmian organizacyjnych Koleje Śląskie podzieliły teren swojej działalności na trzy regiony. Każdy z nich został odpowiednio wyposażony w dodatkowe zapasy niezbędnego sprzętu, np. piasku do piasecznic, denaturatu czy też paliwa do nagrzewnic. W każdym rejonie zostały wyznaczone także osoby odpowiedzialne za przebieg akcji zima oraz osoby do prac odśnieżnych. Wyznaczone zostały także stanowiska czynne całą dobę do koordynacji w poszczególnych obszarach, a plany pracy drużyn pociągowych zostały dostosowane do warunków zimowych. Chodzi tu m.in. o wcześniejsze przyjęcia składów pociągów celem podgrzania składu – kończy Michał Wawrzaszek.

KW: Rezerwa taboru w Poznaniu, Zbąszynku i Lesznie

Koleje Wielkopolskie wprowadziły system dyżurów eksploatacyjnych od soboty 13 grudnia od godz. 9 do poniedziałku 15 grudnia także do godz. 9. – Wyznaczamy rezerwę taboru: w trakcji elektrycznej na stacji Poznań Gł. i Zbąszynek, dla trakcji spalinowej w Poznaniu Gł. i Lesznie. To samo dotyczy działań w zakresie gospodarki drużynami trakcyjnymi i konduktorskimi. Wdrożyliśmy działania informacyjne dla podróżnych, poprzez nasza stronę internetową i informację w punktach odprawy – poinformowała „RK” Beata Wagner z Kolei Wielkopolskich.

Jeśli chodzi o inne działania informacyjne dedykowane podróżnym, to podobnie jak w ubiegłych latach, KW dystrybuuje nowe liniowe rozkłady jazdy, które są wydawane podróżnym już od 5 grudnia. – Informacje o najważniejszych zmianach w kursowaniu pociągów są również wyświetlane na monitorach zainstalowanych w pociągach. Ponadto w tym roku zdecydowaliśmy się na większą akcję informacyjną poprzez publikację rozkładów jazdy w gnieźnieńskim tygodniku „Przemiany na Szlaku Piastowskim” oraz w „Głosie Wielkopolskim” – dodaje Beata Wagner.

KM: Nowe przejścia rozkładowe, szeroka akcja informacyjna

Jolanta Maliszewska z Kolei Mazowieckich zwróciła uwagę, że KM są już doświadczone w działaniach związanych ze zmianami rozkładów. – Tak jak w poprzednich latach, podjęliśmy szereg działań mających na celu to, by w możliwie jak najlepszy sposób przejść w nowy rozkład. Od strony techniczno-nadzorczej opracowano przejścia składów pociągów, tzn. pociągi wyjeżdżające jeszcze według starego rozkładu jazdy zjeżdżają już według nowego. Opracowane przejścia zostały przekazane wszystkim osobom zaangażowanym w proces wdrożenia nowego rozkładu. Dla nowego rozkładu zostały opracowane również obiegi składów pociągów, na podstawie których zostały sporządzone i opracowane plany oraz harmonogramy prac drużyn pociągowych – mówi Maliszewska.

Od strony informacyjnej, KM zadbały o to, by wszystkie stacje i przystanki osobowe oraz kasy, a także drużyny konduktorskie zostały zaopatrzone w nowe rozkłady. – Podróżni mogli już wcześniej zapoznać się z nowym rozkładem jazdy, gdyż wszelkie informacje na ten temat już od pewnego czasu były dostępne na stacjach, dworcach, a także na stronie internetowej Kolei Mazowieckich. Wszelkie działania podjęte w celu sprawnego wdrożenia nowego rozkładu będą dodatkowo nadzorowane przez odpowiednie osoby, które będą czuwały nad prawidłowym przebiegiem tego wydarzenia – zapewnia Jolanta Maliszewska.

Arriva: Będą wzmocnienia taborowe

Dla Arrivy RP z pewnością bardziej stresująca od obecnej zmiany rozkładu jazdy była zmiana przed rokiem, kiedy to przewoźnik przejmował obsługę większej części linii zelektryfikowanych w woj. kujawsko-pomorskim. Teraz nowa siatka połączeń Arrivy będzie zbliżona do obecnej, a przewoźnik zapewnia, że zmiana rozkładu przebiegnie bez utrudnień.

– Jesteśmy gotowi. Dla zapewnienia pełnego zakresu informacji o zmianach w pierwszych dniach obowiązywania rozkładu, zaplanowaliśmy szczególny monitoring kanałów informacyjnych dedykowanych dla podróżnych. W tym okresie, przewidziane są również dodatkowe wzmocnienia taborowe – mówi „RK” Joanna Parzniewska z Arrivy.

Przez całą niedzielę na portalu „Rynku Kolejowego” prowadzić będziemy relację informującą, jak wygląda pierwszy dzień z nowym rozkładem jazdy.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5