Partnerzy serwisu:

Rozkomunikowane pociągi Kolei Śląskich i Polregio w Żywcu. „Będą zmiany”

Kasper Fiszer 06.12.2021 5,4k

Rozkomunikowane pociągi Kolei Śląskich i Polregio w Żywcu. „Będą zmiany”
Pociąg KŚ w Żywcufot. Kasper Fiszer
Na kilka dni przed wejściem w życie rocznego rozkładu jazdy PKP PLK wraz z przewoźnikami porozumiały się co doskomunikowania jedynego piątkowego pociągu z Żywca do Suchej Beskidzkiej z kursem z Katowic. Od 23 grudnia pasażerowie otrzymają możliwość pięciominutowej przesiadki pomiędzy składami KŚ i Polregio. Umożliwi to sprawny dojazd ze stolicy Górnego Śląska m.in. do Jeleśni.
W ramach nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów Polregio będzie kontynuować weekendową obsługę linii kolejowej nr 97 na odcinku Sicha Beskidzka – Żywiec. Zaprezentowany grafik połączeń może jednak budzić pewne zaskoczenie. Odjazd jedynego kursu piątkowego w kierunku Suchej zaplanowano bowiem na 19:40, podczas gdy pociąg Kolei Śląskich z Katowic w niektóre piątki będzie przybywał do Żywca zaledwie dwie minuty później, o 19:42.

Polregio: Po naszym wniosku skomunikowanie się pojawi

Chcący pojechać ze stolicy Górnego Śląska np. do Jeleśni musieliby liczyć się więc z prawie godzinnym oczekiwaniem na przesiadkę na stacji w Żywcu. – Zwróciliśmy się o dokonanie korekty i pozostawienie skomunikowania tych pociągów w nowym rozkładzie jazdy – mówi Adam Parzniewski, starszy radca w Małopolskim Zakładzie Polregio w Krakowie. Dodaje, że możliwość przesiadki ma zostać przywrócona 23 grudnia i funkcjonować przez cały okres obowiązywania tzw. pierwszej korekty rocznego rozkładu jazdy, a więc do 11 marca.

Do sprawy odniósł się także zarządca infrastruktury, który przyznał, że pierwotnie nie zawsze uwzględniona była możliwość przesiadki. – Pociąg 43702 relacji Żywiec – Sucha Beskidzka w okresie od 12 grudnia tego roku do 12 marca przyszłego roku odjeżdża o godz. 19:40, a więc bez zmian w stosunku do rocznego rozkładu jazdy. Natomiast pociąg nr 94719 Katowice – Żywiec – Zwawdoń kursuje w kulku wariantach, które uwzględniają prace modernizacyjne na węźle Czechowice-Dziedzice – tłumaczy Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Zapewnia także, że takie rozwiązanie zostało zaakceptowane przez przewoźników podczas opracowywania rozkładu.

PKP PLK: Zaproponowaliśmy przewoźnikom zmiany. Kurs Regio później

Nasza rozmówczyni podkreśla, że jeśli KŚ i Polregio zechcą skomunikować oba kursy, ostatecznie będzie to możliwei. – Możliwość skomunikowania pociągów będzie zgłoszona przewoźnikom do do uwzględnienia i wprowadzenia takiej opcji – stwierdza. Nie podaje jednak konkretnej daty wejścia w życie udogodnienia.

Przewoźnicy i zarządca infrastruktury szybko porozumieli się jednak w tej sprawie. Jak wynika bowiem z danych zamieszczonych w internetowym rozkładzie jazdy PKP PLK, rzeczywiście 23 grudnia wprowadzone zostaną pewne przesunięcia, dzięki którym przesiadka stanie się realna. Kurs Regio do Suchej Beskidzkiej ma od tego dnia wyruszać w drogę o 19:47, a więc pięć minut po przyjeździe składu KŚ z Katowic.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony