Partnerzy serwisu:

Zwolnienia grupowe w Newagu w Gliwicach

Jakub Madrjas 30.06.2016 554

Zwolnienia grupowe w Newagu w Gliwicach
Fot. RK
Do końca roku pracę w Newagu w Gliwicach może stracić nawet 280 osób. Spółka złożyła do sądu dokumenty potrzebne do przeprowadzenia zwolnień grupowych, ale wciąż ma nadzieję, że uda się uniknąć redukcji etatów w zakładzie.
W maju zarząd Newagu przedstawił cztery scenariusze zmian dotyczących zakładu spółki w Gliwicach. Jeden z nich zakłada przeniesienie produkcji do Nowego Sącza i zamknięcie gliwickiej fabryki. Więcej o tych scenariuszach piszemy na Rynku Kolejowym TUTAJ.

Związkowcy chcieli, by zakład trafił do PKP. Jednak kolejowa grupa nie stwierdziła zasadności takiego ruchu (przeczytaj więcej). Kilka dni temu wiceprezes Newagu Józef Michalik w rozmowie z Radiem Kraków poinformował, że przeniesienie produkcji do Nowego Sącza ma nastąpić jesienią. Pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Przygotowują zwolnienia grupowe

Jak informuje dziś "Solidarność", zarząd firmy poinformował organizacje związkowe działające w gliwickim zakładzie spółki o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Strona związkowa wszczęła spór zbiorowy, domagając się osłon socjalnych dla zwalnianych pracowników. – W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy pismo do pracodawcy, z którego wynika, że w okresie od 1 lipca do 31 grudnia zwolnieniami grupowymi objętych zostanie do 280 pracowników – mówi Zbigniew Wnuk, wiceprzewodniczący zakładowej Solidarności. Dodaje, że produkcja nowoczesnych lokomotyw elektrycznych Dragon i Griffin przeniesiona zostanie do zakładu Newagu znajdującego się w Nowym Sączu. W Gliwicach wykonywane będą jedynie naprawy lokomotyw typu EP09.

Związki zawodowe z gliwickiego zakładu, przewidując, że zarząd będzie realizował najgorszy z ich punktu widzenia wariant przekształceń, wszczęły spór zbiorowy z pracodawcą domagając się zabezpieczenia socjalnego dla pracowników. – Odbyły się już pierwsze rozmowy w tej sprawie. Na wtorek 5 lipca zaplanowaliśmy kolejną rundę negocjacji – poinformował Wnuk.

Wszystko zależy od kontraktów

Złożenie do sądu dokumentów w sprawie uruchomienia zwolnień grupowych potwierdza w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym" rzecznik Newagu Łukasz Mikołajczyk. Podkreśla jednak, że zwolnienia nie są jeszcze przesądzone. – Czekamy na wyniki przetargów na modernizację lokomotyw – wyjaśnia Mikołajczyk. Od ich wyniku zależy przyszłość gliwickiego zakładu Newagu. Pracuje w nim ok. 350 osób.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony