Partnerzy serwisu:

Związkowcy zachwyceni darmową pracą na ŚDM: Nie bądźmy takimi materialistami

Jakub Madrjas 21.07.2016 622

Związkowcy zachwyceni darmową pracą na ŚDM: Nie bądźmy takimi materialistami
Fot. Patryk Farana
– Zazdroszczę spółce tego pomysłu. Sam jakbym miał czas, pojechałbym pomagać – mówi szef związku maszynistów Leszek Miętek o apelu dyrektor PKP Intercity do pracowników w sprawie pomocy spółce podczas Światowych Dni Młodzieży w czasie wolnym i bez wynagrodzenia.
Jak informowaliśmy wczoraj, dyrektor wykonawcza ds. administracyjnych i pracowniczych PKP Intercity wysłała do pracowników pismo z apelem o wsparcie spółki w obsłudze pasażerów podczas Światowych Dni Młodzieży w czasie wolnym i bez wynagrodzenia.

Rzeczniczka PKP Intercity Beata Czemerajda tłumaczy, że pracownicy biurowi spółki, na co dzień prowadzący analizy lub przygotowujący ofertę, sami zgłaszają chęć wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Nasi Czytelnicy mają wiele wątpliwości do apelu. Postulują, że zgodnie z prawem pracodawca nie może zlecać zadań bez wynagrodzenia. Pytają też, co z ubezpieczeniem pracownika, jeśli ten ulegnie wypadkowi podczas pomagania pielgrzymom. Ale są także osoby, które chwalą wykorzystanie zaangażowania pracowników. 

FZZP: To wzniosłe wydarzenie

O opinię na temat niecodziennego apelu poprosiliśmy organizacje związkowe działające w PKP. Te nie widzą w apelu niczego niestosowanego. – W Polsce za pracę należy się wynagrodzenie, jednakże możliwa jest forma wolontariatu. A więc pracy, za którą nie pobiera się wynagrodzenia – czytamy w oświadczeniu Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP przesłanym do Redakcji „Rynku Kolejowego”.

– Światowe Dni Młodzieży to wzniosłe wydarzenie, w którym udział weźmie kilkaset tysięcy ludzi z całego świata. Do Krakowa przyleci też papież Franciszek. Tak wielkie wydarzenie w dużej mierze opiera się na zaangażowaniu wolontariuszy – przypominają związkowcy. – Władze spółki PKP Intercity SA nie zmuszają pracowników do darmowej pracy. Nie spodziewamy się także negatywnych konsekwencji dla pracowników, którzy nie zdecydują się na pomoc przy ŚDM – zapewnia FZZP PKP.

ZZM: Szkoda, że to nie związki zaapelowały

Zadowolenie z działania PKP Intercity wyraził również szef Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek. Jego wątpliwości nie budzi fakt, że dyrektor wysyła do pracowników pismo, w którym zaznacza że „liczy na ich zaangażowanie” – Nie widzę w tym niczego niestosowanego. Pracownicy biurowi i administracyjni chcą pomóc przy organizacji wielkiego wydarzenia i warto im to umożliwić – mówi „RK” Miętek. Jak dodaje, nie chodzi o pracę przy prowadzeniu ruchu kolejowego, bo ta będzie płatna, a jedynie o czynności pomocnicze. W apelu wymienione zostały: wspieranie przy odprawie pasażerów pociągów specjalnych, udzielania informacji na dworcach czy pomaganie w kierowaniu kolejek do kas.

Jak zaznaczył szef związku, stawką jest pozytywny wizerunek polskiej kolei przed tysiącami pielgrzymów. – Nie musimy być takimi materialistami i wszystkiego robić w oparciu o rachunek ekonomiczny. Sam gdybym miał czas, bym pojechał i pomagał – zadeklarował.

Czy to na pewno pracodawca powinien organizować darmową pracę własnych pracowników? Czy bardziej przejrzyste nie byłoby kierowanie pracowników chcących pomóc do organizatora ŚDM? Przecież pracodawca może później rozliczyć pracowników z chęci pomocy spółce. – Takie listy na pewno nie będą tworzone – zapewnia Miętek. I dodaje, że to nawet dobrze, że pracodawca dowie się, którym pracownikom zależy na dobru kolei.

– Zazdroszczę spółce, że sama wystąpiła z tym apelem do pracowników. Żałuję, że związki zawodowe nie zwróciły się z taką prośbą do pracowników, ale pracodawca nas ubiegł – podsumowuje szef związku maszynistów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony