Partnerzy serwisu:

Związkowcy chcą podwyżek w PKP Intercity

Michał Szymajda 08.07.2019 9k

Związkowcy chcą podwyżek w PKP Intercity
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
10 organizacji związkowych zwróciło się do zarządu PKP Intercity z wnioskami o podwyżkę uposażania pracowników. Związkowcy przekonują, że wzrost liczby przewożonych pasażerów i lepszy wynik ekonomiczny spółki uzasadnia podwyżki.
Redakcja „Rynku Kolejowego” dotarła do dwóch pism od związkowców do zarządu PKP Intercity. Pod pismami podpisały się niemal wszystkie duże organizacje związkowe działające w strukturach przewoźnika.

– Podwyżka, o którą postulujemy uzasadniona jest wzrostem pracy przewozowej oraz poprawą wydajności pracy, co przekłada się bezpośrednio na coraz lepsze wyniki finansowe spółki – czytamy w piśmie adresowanym do zarządu PKP Intercity przez Federację Związków Zawodowych Kolejarzy, Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz MKK NSZZ Solidarność.

– Należy również zauważyć stałą tendencję wzrostową uposażeń pracowników zatrudnionych w firmach prowadzących działalność transportową, ilość ofert pracy i proponowane stawki wynagradzania. Uważamy, że utrzymywanie obecnego poziomu płac będzie skutkowało trudnościami w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a nawet odpływem doświadczonych pracowników – zauważają związkowcy. W drugim piśmie skierowanym do zarządu PKP Intercity podnosi się także argument wzrostu cen „skokowej podwyżki cen żywności”, który jest „argumentem najważniejszym”.

Związkowcy apelowali o podwyżki już z dniem 1 lipca lub z 1 sierpnia. Chcieliby podwyżki w kwocie 500 zł do uposażenia zasadniczego „plus pochodne przeciętnie na jednego zatrudnionego”. Istotnym postulatem jest również ustalenie wynagrodzenia dla pracowników wyłączonych z zasad wynagradzania wg zbiorowego układu pracy jako iloczyny aktualnego mnożnika wynagrodzeń i kwoty przeciętnego wynagrodzenia bez nagród wg danych publikowanych przez prezesa GUS.

W PKP Intercity zapewniono nas jedynie, że zarząd spółki wie o postulatach związkowców i że zarząd jest w kontakcie ze związkami zawodowymi.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony