Partnerzy serwisu:

Czy to są nowe numery peronów na Poznaniu Głównym?

Jakub Rösler 03.08.2022 7,1k

Czy to są nowe numery peronów na Poznaniu Głównym?
Fot. czytelnik RK
Na stacji Poznań Główny rozpoczął się montaż nowych oznaczeń peronowych. Stacja ma wreszcie doczekać się nowej numeracji peronów, bo obecna nie jest zrozumiałą dla pasażerów. Wszystko wskazuje na to, że perony otrzymają numery od 1 do 11, choć na razie nie potwierdza tego zarządca PKP PLK.
Stacja Poznań Główny jest jedną z największych stacji kolejowych w Polsce, jeśli chodzi o liczbę korzystających z niej pasażerów. Niestety pasażerowie mają problemy w swobodnym poruszaniu się po stacj ze względu na nieintuicyjne oznakowanie poszczególnych peronów. Każdy kto korzystał w ostatnich latach z poznańskiej stacji wie, że dany pociąg może odjechać z peronu 1 lub 2, ale także 1a czy 4b. Najbardziej doskwiera to pasażerom, którzy znajdują się w Poznaniu po raz pierwszy.

Rozpoczęło się wieszanie pierwszych tablic. Jedenaście numerów

Z tego względu od wielu lat mówi się o nowej numeracji peronów w Poznaniu Głównym. W odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji padło zapewnienie, że nowe numery zawisną na peronach do końca 2022 roku. Mamy sierpień, a na poznańskiej stacji zaczęły się właśnie pojawiać nowe tablice z numerami peronów. Na razie dość nieoficjalnie i bez rozgłosu.

W sieci furorę zrobiło zdjęcie tablicy, jaka zawisła nad zejściem do tunelu z zupełnie nowego peronu, zbudowanego najbliżej dworca autobusowego. Znajduje się na niej strzałka w kierunku zachodnim z zakresem peronów od 2 do 11. Wychodzi więc na to, że nowy peron będzie oznaczony numerem jeden, a kolejne platformy w kierunku zachodnim otrzymają kolejne numery, aż do numeru 11, który zapewne przypadnie peronowi obecnie oznaczonemu jako peron szósty. To ten znajdujący się najbliżej obecnego Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej.

O ile łatwo jest przewidzieć numerację zupełnie skrajnych peronów, o tyle ciekawe wydaje się być to, jak zostaną oznaczone obecne perony 1, 2, 4 oraz ich pochodne, a więc 1a itd. Z kolejnego zdjęcia opublikowanego w sieci wynika, że w miejsce obecnych peronów 4 oraz 4a pojawią się perony odpowiednio 7 oraz 8, natomiast perony po wschodniej stronie dawnego budynku dworca, a więc pod galerią Avenida otrzymają numery od 1 do 6, z czego im dalej w kierunku wschodnim, tym numer peronu będzie malał. W związku z powyższym wydaje się, że peronem o numerze 9 będzie ten na obecnym Dworcu Letnim, a dziesiątym obecny peron piąty.

PKP PLK nie potwierdza, ale i nie zaprzecza

Są to oczywiście na razie przypuszczenia - na razie nie ma formalnego potwierdzenia nowej numeracji. Jednak komentarz przekazany nam przez spółkę PKP PLK wydaje się potwierdzać to, że widzimy już docelowy system oznakowania peronów:

– Na stacji Poznań Główny, dla ułatwienia orientacji i zapewnienia dogodniejszej komunikacji, przygotowywana jest obecnie zmiana numeracji peronów. Podróżni i media zostaną z wyprzedzeniem poinformowani o zmianach i terminie ich wprowadzenia – informuje Radosław Śledziński z PKP PLK. Pozostaje zatem jeszcze chwilę poczekać. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony