Partnerzy serwisu:

Znaczny spadek przychodów i zysku Newagu

Jakub Madrjas 25.05.2022 4,2k

Znaczny spadek przychodów i zysku Newagu
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Newag podał wstępne wyniki finansowe za I kwartał 2022 roku. Producent ma coraz niższą marżę, m.in. ze względu na ceny stali i energii. Spółka Newag po raz pierwszy od dawna zanotowała wręcz stratę, ale cała grupa jest na plusie.
Jak podał zarząd giełdowej spółki, zaprezentowane wyniki (nieostateczne, ale nie ulegną już znacznym zmianom) dla całej grupy to 2,5 mln złotych zysku, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego zysk netto wyniósł 28,2 mln zł. Wartość EBITDA wyniosła 20,3 mln zł i była niższa o 27,3 mln zł (-57,3%). Wartość przychodów ze sprzedaży w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 197,5 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego jest to spadek o 75,8 mln zł (-27,7%). 

Gorzej to wygląda dla samej spółki Newag – wartość jej przychodów wyniosła 194,3 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego jest to spadek o 75,7 mln zł (-28,1%). Spółka zanotowała w I kwartale 2022 roku stratę netto na poziomie 10,6 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego zysk netto wyniósł 15,3 mln zł. Wartość EBITDA wyniosła 6,6 mln zł i była niższa o 25 mln zł (-79,2%).

Jak podaje zarząd, na wyniki spółki i grupy główny wpływ miały następujące czynniki: wysokość zrealizowanych przychodów ze sprzedaży, będąca pochodną zawartych kontraktów i uzgodnionych harmonogramów realizacji dostaw, struktura sprzedawanych produktów i wynikająca z niej marżowość, ceny stali oraz energii elektrycznej (-1,6 punktu procentowego marży) oraz wzrost stóp procentowych i wyższy koszt finansowania działalności.

Przypomnijmy, że podano w ubiegłym miesiącu wyniki Newagu za 2021 rok, które były wyraźnie słabsze niż w roku 2020. Dlatego zarząd rekomendował niewypłacanie dywidendy. Warto jednak przypomnieć, że dzięki pomocy firmy, w Nowym Sączu i w okolicach bezpiecznie zamieszkało 150 osób z Ukrainy. Naszą fotorelację z Nowego Sącza i opis aktualnych zleceń można znaleźć tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony