Partnerzy serwisu:

Znaczne utrudnienia na kolei po silnych trzęsieniach ziemi na Tajwanie [film]

Tomasz Śniedziewski 19.09.2022 954

Pasażerowie kolei na Tajwanie zmagają się z poważnymi utrudnieniami w komunikacji na wschodzie wyspy po tym, gdy w niedzielę 18 września najsilniejsze z weekendowej serii trzęsień ziemi doprowadziło do zniszczeń infrastruktury kolejowej.
W ciągu 24 godzin licząc od soboty wieczór czasu lokalnego, Tajwan nawiedziło łącznie 37 silnych trzęsień ziemi oraz wstrząsów wtórnych, z czego dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie powyżej 6, sześć trzęsień ziemi o magnitudzie pomiędzy 5 a 6 oraz 29 wstrząsów o magnitudzie pomiędzy 4 a 5. Epicentrum trzęsień znajdowało się w powiecie Taitung na Wschodzie wyspy, około 7 km pod powierzchnią ziemi, silne wstrząsy były odczuwalne w całym Tajwanie, z czego najsilniej w powiatach Taitung i Hualien na wschodzie Tajwanu oraz mieście Kaohsiung na południu wyspy.

Niedzielne uderzenie żywiołu

Dla infrastruktury kolejowej na Tajwanie najbardziej brzemienne w skutkach było najsilniejsze, niedzielne trzęsienie ziemi z godziny 14:44 czasu lokalnego o magnitudzie 6,9 (według amerykańskich służb geologicznych, 6,8 wg siedmiostopniowej skali używanej na Tajwanie), prowadzące do wykolejenia pociągu oraz zawalenia się części betonowego dachu nad peronem stacji Dongli w powiecie Hualien.Tuż po najsilniejszym trzęsieniu, w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo obrazujące siłę żywiołu, pokazujące m. in. kołyszący się pociąg oraz pasażerów na peronie przyjmujących pozycję ochronną.Wstrząsy doprowadziły również do wprowadzenia trybu awaryjnego w operacjach Tajwańskiej Kolei Dużych Prędkości. Szybkie pociągi znacznie zredukowały prędkość, przez co na linii pojawiły się prawie nigdy nie notowane opóźnienia.

Znaczne utrudnienia w skomunikowaniu wschodu Tajwanu

W poniedziałek, 19 września wciąż nieprzejezdna pozostaje linia kolejowa łącząca miasta Hualien oraz Taitung na wschodzie wyspy. Jak informują media, po podniesieniu wykolejonych wagonów trwa ocena stanu zniszczenia infrastruktury kolejowej.

Jak wynika z informacji spółki Taiwan Railway Administration, operatora linii kolejowych na Tajwanie, szereg odcinków kolejowych powinno być naprawionych w poniedziałek, jednak wciąż jest za wcześnie by ustalić, kiedy będzie można przywrócić do użycia około 950 metrów torowiska oraz infrastruktury, które najbardziej ucierpiały w wyniku wstrząsów.

Przesunięty został północny most przy stacji Dongli, w tym regionie uszkodzone zostały również słupy trakcji elektrycznej oraz doszło do skrzywienia szyn. Na wiadukcie Xinxiu Guluan torowisko wybrzuszyło się na wysokość około 50 cm, podczas gdy na wiadukcie nr 2 pomiędzy Yuli i Ruiyuan doszło do poważnego uszkodzenia 40 słupów trakcji elektrycznej. Uszkodzony został także blok pochłaniający wstrząsy na 11. przęśle wiaduktu w Wanlixi.

Media informują o poważnym uszkodzeniu podwójnego torowiska pomiędzy Dongli i Yuli w powiecie Hualinen z wygięciem oraz wybrzuszeniem torów. Ukończenie naprawy tego odcinka planowane jest na wtorek, 20 września.

Obecnie pomiędzy miastami Hualien i Taitung działa zastępcza komunikacja autobusowa obsługująca stacje Ji'an, Shoufeng, Fenglin, Guangfu, Ruisui, Yuli, Fuli, Chishang, Guanshan oraz Luye. Pasażerowie mogą również przez rok bezpłatnie wymienić bilety na połączenia obsługiwane innego dnia, lub też skorzystać bez miejscówek z pociągów operujących zachodnim wybrzeżem wyspy.

Dotychczasowy bilans serii trzęsień ziemi to jedna ofiara śmiertelna oraz 79 osób rannych. Prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen wezwała mieszkańców wyspy do zachowania czujności wobec możliwości wystąpienia kolejnych wstrząsów, zapewniając iż wszystkie służby kraju pozostają w stanie gotowości. W poniedziałek w całym Tajwanie wciąż odczuwane są wstrząsy wtórne o niższej sile.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony