Partnerzy serwisu:

Zmiany nazw stacji w Łodzi i Olsztynie w czerwcu tego roku

Kasper Fiszer 20.02.2020 132

Zmiany nazw stacji w Łodzi i Olsztynie w czerwcu tego roku
fot. Bismarck, domena publiczna
Łódź i Olsztyn zyskają „nowe” stacje kolejowe – choć znajdują się one od lat w granicach administracyjnych tych miast, dotychczas ich nazwy brzmiały odpowiednio Lublinek i Gutkowo. To kolejne takie korekty wprowadzane w ostatnich miesiącach. Zarządca infrastruktury twierdzi, że nowe nazwy pomogą pasażerom w podróży, bo pozwolą lepiej zidentyfikować miejsce postoju.
Spory pakiet zmian nazw stacji i przystanków kolejowych wszedł w życie wraz z początkiem obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2019/2020, a więc w połowie grudnia zeszłego roku. Wówczas dawny Lublin stał się Lublinem Głównym, Daleszewo Gryfińskie – Daleszewem, a Lubin Górniczy – Lubinem. PKP PLK wprowadziły podobne korekty także w Rzeszowie i innych miejscowościach. W większości przypadków działania miały na celu dostosowanie nazewnictwa kolejowego do ogólnie obowiązujących nazw geograficznych, w tym po rozszerzeniu granic administracyjnych miast.

Koszt zmiany tablic wliczono w koszta modernizacji

Kolejne zmiany zaczną obowiązywać wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy. Krajowy zarządca infrastruktury zapowiada, że tym razem obejmą one dwa punkty: Lublinek otrzyma nową nazwę Łódź-Lublinek, a Gutkowo stanie się Olsztynem-Gutkowem. – Jest to związane z rozwojem miast. Nowe nazwy ułatwią orientację w podróży, gdyż są lepiej związane z obszarem, na którym znajdują się przystanki – ocenia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

Wskazuje on, że zarówno Gutkowo, jak i Lublinek są obecnie osiedlami będącymi częścią odpowiednio Olsztyna i Łodzi. – Wymiana tablic i oznakowania została uwzględniona w ramach modernizacji linii kolejowych Łódź Kaliska – Zduńska Wola [nr 14] i Gutkowo – Dobre Miasto [221] – zaznacza nasz rozmówca. Oznacza to, że w kosztach zmiany oznaczeń nie partycypowały lokalne samorządy, co miało miejsce w przypadku części podobnych korekt.

Daleko od centrum, ale wciąż w mieście

Stacja Lublinek położona jest przy ul. Sanitariuszek w południowo-zachodniej części Łodzi. Zatrzymują się tam pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Łodzi do Sieradza oraz nieliczne kursy Regio w relacjach dłuższych. Dojazd na stację zapewniają miejskie autobusy linii 68A i 68B.

Przyszły Olsztyn-Gutkowo ma natomiast charakter węzłowy: od linii z Olsztyna Głównego do Bogaczewa (wyjazd w kierunku Elbląga i Trójmiasta) odgałęzia się tam lokalna trasa do Braniewa. Stacja zlokalizowana jest przy ul. Sokolej w północno-zachodniej części miasta. W związku z trwającymi pracami infrastrukturalnymi ruch jest tam obecnie ograniczony.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony