Partnerzy serwisu:

Zmiana czasu zostanie na kolejne pięć lat

Jakub Madrjas 25.10.2021 9,4k

Zmiana czasu zostanie na kolejne pięć lat
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie zmiany czasu. To jednak wymóg biurokratyczny, bo prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią. Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 30 na 31 października.
Zamieszanie w mediach związane z możliwym odejściem od zmiany czasu wywołał przed tygodnie, "Fakt". Europoseł PiS Karol Karski powiedział gazecie, że "realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym".

MRiT nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu

Atmosferę podgrzała informacja przygotowywaniu przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowego rozporządzenia w sprawie zmiany czasu. MRiT opublikowało jednak komunikat z którego jasno wynika, że to wymóg biurokratyczny, związany z końcem ważności poprzedniego rozporządzenia. 

Ministerstwo poinformowało, że  Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia. Nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu. - Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu - mówi wiceminister Olga Semeniuk cytowana w komunikacie.

Zmiana czasu pozostanie jeszcze na pięć lat?


Wydawany co pięć lat na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego. - Co roku wprowadzamy czas letni na pół roku tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na końcu października danego roku przechodząc na czas zimowy - odwołujemy czas letni. I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego a nie prac nad zniesieniem zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią - podsumowuje ministerstwo.

Najbliższa zmiana czasu nastąpi już w nocy z 30 na 31 października. Przechodząc na czas zimowy, przestawimy wskazówki zegarków z godziny 3:00 w nocy na 2:00. PKP PLK nie wydała jeszcze tradycyjnego komunikatu dotyczącego zmian czasu na kolei, co roku odbywa się to jednak identycznie - pociągi będące w drodze podczas zmiany czasu zatrzymują się na godzinę na najbliższej stacji, by pojechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. W 2019 roku postój ze względu na zmianę czasu, objął 27 pociągów - 17 PKP Intercity, 1 Przewozów Regionalnych, 7 Kolei Mazowieckich oraz 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony