Partnerzy serwisu:

Złoty Elf uczci setną rocznicę Powstań Śląskich

Jakub Madrjas 26.08.2019 7,5k

Złoty Elf uczci setną rocznicę Powstań Śląskich
Zdjęcie ilustracyjnefot. BP Patryk Pyrlik
Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", w bazie Kolei Śląskich trwa oklejanie jednego z pociągów Pesa Elf na kolor złoty. Ma to związek z obchodami setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.
Informację o pracach nad oklejaniem pociągu potwierdziła Magdalena Iwańska, rzeczniczka Kolei Śląskich. Oklejanie składu EN76-009 na terenie bazy KŚ wykonuje firma zewnętrzna na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, który jest właścicielem pociągu. - Prace są wykonywane z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa - zapewnia. Jeszcze nie wiadomo, kiedy pojazd wyjedzie na tory.

Według informacji "RK", to dopiero początek prac. Na pociągu pojawią się jeszcze wizerunki bohaterów. Tak było z lokomotywą EP09 PKP Intercity, oklejoną na zlecenie urzędu marszałkowskiego w maju tego roku. Poprowadziła ona pociąg „Powstaniec Śląski”, którym do Warszawy pojechali reprezentanci mieszkańców województwa śląskiego, m.in. przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów, sektora pozarządowego, grupy rekonstrukcyjne oraz uczniowie.

Prawie pół miliona złotych za pociąg do Warszawy


Pociąg "Powstaniec Śląski" stał się niedawno przedmiotem krytyki, ze względu na ogromny koszt poniesiony na ten cel przez samorząd. Jak donosi "Gazeta Wyborcza",  koszt oklejenia lokomotywy wyniósł 24 tys. zł, a inne koszty poniesione przez Urząd Marszałkowski to 13 tys. zł. Ale to nie wszystko, bo jak czytamy Marszałek przekazał Ars Cameralis 300 tys. zł na „Stworzenie projektu oraz zlecenie jego wykonania w zakresie oklejenia lokomotywy PKP Intercity grafiką związaną z obchodami stulecia wybuchu powstań śląskich na okres 6 miesięcy”, a następnie zwiększono budżet Ars Cameralis o 140 tys. zł, by mogła zrealizować projekt „Pociąg do Śląska”.

O sprawę zapytaliśmy PKP Intercity. Jak poinformowało nas biuro prasowe spółki, <<umowa dot. projektów „Stworzenie projektu oraz zlecenie jego wykonania w zakresie oklejenia lokomotywy PKP Intercity grafiką związaną z obchodami stulecia wybuchu powstań śląskich na okres 6 miesięcy” oraz "Pociąg do Śląska" została zawarta na zasadach komercyjnych pomiędzy PKP Intercity i Instytutem Kultury Ars Cameralis Sileasie Superioris. Podobnie jak w przypadku innych tego typu umów, jej wartość jest objęta tajemnicą handlową>>. Nie wiadomo zatem, skąd aż tak wysokie koszty.

Złoty pociąg na kolei


Pociąg w kolorze złotym pojawia się na torach dość często. Najbardziej znany jest chyba tzw. pociąg papieski. Złoty kolor ma też jeden z nowych Impulsów województwa zachodniopomorskiego. Kilka lat temu popularne były natomiast poszukiwania Złotego Pociągu ze skarbami zrabowanymi przez hitlerowców na Dolnym Śląsku. PKP Intercity wykorzystało ten motyw do reklamy swoich ekspresów

Aktualizacja

Na prośbę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, umotywowaną tym, że oklejanie nie zostało zakończone, usunęliśmy zdjęcie ze strony. Wkrótce opublikujemy zdjęcia pociągu w docelowej malaturze. Prosimy Czytelników o cierpliwość. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony