Partnerzy serwisu:

Zielone plany Deutsche Bahn

Artur Bogdanowicz 18.04.2022 2k

Zielone plany Deutsche Bahn
Fot. Nelso Silva
Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) chcą szybciej niż dotąd planowano osiągnąć neutralny bilans klimatyczny, mianowicie w 2040, a nie jak planowano w 2050 roku
Neutralność ta obejmuje wszystkie obszary działalności przewoźnika na terenie Niemiec i globalnie działalność spółki logistycznej DB Schenker. By osiągnąć wyrównany bilans CO₂ DB chce najpóźniej od 2038 roku wykorzystywać wszędzie wyłącznie „zielony prąd”, stopniowo planowane jest odchodzenie od oleju opałowego i gazu ziemnego.

Już teraz 61% zapotrzebowania pokrywane jest przez energię ze źródeł odnawialnych. W 2021 roku DB oddała do użytku park solarny Gaarz w Mecklenburgii-Pomorzu Przednim. Stąd czerpane będzie rokrocznie 80 gigawatogodzin – tyle 40 tysięcy kursujących dziennie pociągów wyjeździ ją w 2,5 dnia. Kolejne 440 gigawatogodzin rocznie popłynie od przyszłego roku z elektrowni wodnej na bawarskim Innie, od 2024 roku 260 gigawatogodzin pochodzić będzie z elektrowni wiatrowych na Morzu Północnym, rok później przybędzie kolejne 190.

Mniej dwutlenku węgla ma być emitowane dzięki odmłodzeniu floty w ruchu lokalnym, dalekobieżnym i towarowym. Stanie się to możliwe dzięki wspieraniu alternatywnych napędów i źródeł energii, m.in. pociągów o napędzie wodorowym. Praktycznie od zaraz ma być redukowana liczba pociągów o napędzie diesla tak, aby wszystkie 3.000 wykorzystywanych dzisiaj pojazdów zostało wycofane z ruchu najpóźniej do 2040 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony