Partnerzy serwisu:

Zielone Nagrody Kolejowe rozdane!

redakcja 17.11.2022 566

Zielone Nagrody Kolejowe rozdane!
Fot. Grzegorz Jurkowski/ ZDG TOR
Railway Business Forum i Redakcja Rynku Kolejowego już po raz drugi wręczyły Zielone Nagrody Kolejowe. Tym razem wśród laureatów znaleźli się: Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego oraz firmy MEDCOM i CTL Logistics.
Podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Kolejowego Railway Business Forum oraz redakcja Rynku Kolejowego przyznały Zielone Nagrody Kolejowe. Statuetki otrzymują osoby i przedsiębiorstwa związane z sektorem transportu szynowego za działania nadające mu jeszcze bardziej ekologiczny charakter. W tym roku nagrody zostały przyznane po raz drugi.

– Kontynuujemy drugi rok z rzędu wyszukiwanie i nagradzanie podmiotów z branży za działania nadające transportowi kolejowemu jeszcze bardziej ekologiczny charakter. Ochrona klimatu i środowiska zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, zaś wysokie koszty paliw kopalnych i energii skłaniają do przyspieszenia w kwestii znajdowania rozwiązań technologicznych i podejmowania działań, które będą jeszcze mocniej przestawiały transport kolejowy na zieloną stronę mocy – powiedział Adrian Furgalski, przewodniczący Railway Business Forum.

W tym roku nagrodę za wspieranie kolei w dążeniu do neutralności klimatycznej otrzymał Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego. Jak podkreślił prezes Furgalski, doceniono nie tylko ciągły rozwój połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, ale też innowacyjne działania, jak budowa instalacji fotowoltaicznej czy rozwój połączeń kolejowo-autobusowych.

W przypadku firmy MEDCOM docenione zostały innowacyjne technologie i produkty służące środowisku naturalnemu. Jak podkreślił prezes Furgalski, działająca od ponad 30 lat firma została nagrodzona za innowacyjność również podczas targów Innotrans. – W imieniu zarządu firmy Medcom chciałbym serdecznie podziękować za przyznane wyróżnienie. Cieszę się, że nasze zaangażowanie w rozwój ekologicznego transportu publicznego zostało przez Państwa docenione. Energooszczędność to jedno z wyzwań, przed jakimi stają dziś operatorzy, producenci taboru, ale i dostawcy energoelektroniki dla transportu. Dzięki wdrożeniu technologii węglika krzemu jesteśmy w stanie oferować nowoczesne rozwiązania, które charakteryzują się dużo wyższą efektywnością energetyczną, pozwalając tym samym na zmniejszenie zużycia energii i ochronę środowiska – powiedział Piotr Wroński, członek zarządu MEDCOM.

CTL Logistics zostało zaś nagrodzone za realną transformację energetyczną działalności w zakresie kolejowych przewozów towarowych. – To dla nas symboliczne zwieńczenie procesu przejścia CTL Logistics na zieloną stronę mocy! Dla przypomnienia – 21 kwietnia 2021 roku w trakcie pierwszego dnia Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, w przeddzień Światowego Dnia Ziemi, CTL Logistics oraz PKP Energetyka podpisały listy intencyjne, dzięki którym dołączyliśmy do Programu Zielona Kolej. Celem było przejście CTL Logistics na energię z OZE. Po roku, jako pierwszy przewoźnik towarowy, oferujemy przewozy oparte na odnawialnej energii ze słońca i wiatru. Podpisaliśmy w sierpniu wieloletnią umowę z PKP Energetyka, na mocy której już w tym roku 25 proc. energii trakcyjnej pobieranej przez CTL Logistics będzie pochodziło z OZE, w 2023 r. będzie to już 50 proc., a w 2025 r. udział energii odnawialnej wyniesie 100 proc.. Jesteśmy przekonani, że przyszłość należeć będzie do zielonego i zrównoważonego transportu kolejowego – powiedział Paweł Stawarz, członek zarządu CTL Logistics.

W poprzedniej edycji nagrody otrzymali: Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKP Intercity, Koleje Mazowieckie, DB Cargo Polska, PKP PLK, Urząd Transportu Kolejowego oraz Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony