Partnerzy serwisu:

Zielona Góra – Berlin bezpośrednio od 29 marca

Kasper Fiszer 22.03.2016 490

Zielona Góra – Berlin bezpośrednio od 29 marca
Stacja Berlin Lichtenbergfot. Christian Liebscher, lic. CC BY-SA 4.0.
Za tydzień uruchomione zostanie kolejne bezpośrednie połączenie z Berlinem. Do stolicy Niemiec wydłużona będzie jedna para kursów Regio Zielona Góra – Frankfurt nad Odrą. Pociąg będzie obsługiwany jednostkami VT646. Nadal nie jest znany natomiast termin wznowienia ruchu na Litwę i do białoruskiego Grodna.
Nieco wcześniej niż planowano, bo równo za tydzień, otwarte zostanie bezpośrednie połączenie z Zielonej Góry do Berlina. Pierwotnie planowano, że pociąg w tej relacji uruchomiony będzie dopiero na początku kwietnia. Nie zmieni się natomiast planowana organizacja ruchu. – Nowe bezpośrednie połączenie Zielona Góra – Berlin – Zielona Góra zostanie stworzone na bazie jednego z pociągów kursujących z Zielonej Góry do i z Frankfurtu nad Odrą – powiedział nam Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych.

Do stolicy Niemiec przedłużona zostanie poranna para połączeń, a godziny odjazdów na odcinku Zielona Góra – Frankfurt nad Odrą zostaną nieco skorygowane. – Pociągi będą wyjeżdżały z Zielonej Góry o godz. 6:52, a z Berlina o godz. 10:11 – zapowiada Michał Stilger. Para kursów nie zapewni więc możliwości bezpośredniego powrotu do Polski w godzinach wieczornych, ale zachowane zostanie dotychczasowe połączenie z przesiadką we Frankfurcie.

Drugie połączenie do Berlina finansowane przez władze regionu

Wydłużony kurs skończy bieg na dworcu Berlin-Lichtenberg, gdzie docierają pociągi z Kostrzyna oraz nowo uruchomiony skład z Gorzowa Wielkopolskiego i Krzyża. Podobnie jak w przypadku tego funkcjonującego od niedzieli połączenia, jedynym finansującym kurs z Zielonej Góry po stronie polskiej będzie Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. – Będzie on realizowany w ramach aktualnie obowiązującej umowy o świadczenie usług publicznych z UMWL – stwierdza przedstawiciel Przewozów Regionalnych.

Tak samo jak obecnie, gdy bieg pociągu kończy się we Frankfurcie, połączenie obsługiwane będzie jednostkami VT646 DB Regio. Nie zmieni się także oferta biletowa – nadal wydawane będą bilety w taryfie VBB w cenie niższej niż według podstawowej taryfy międzynarodowej. Jednorazowy bilet Zielona Góra – Berlin kosztuje 14,40 euro (rozliczane według tzw. kursu kolejowego), w sprzedaży są też bilety miesięczne i tygodniowe.

Kiedy przybędzie połączeń na Wschód?

Wciąż nie wiadomo natomiast, kiedy wystartują inne zaplanowane nowe połączenia międzynarodowe. Jak poinformowała nas Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity, nadal nie jest znany termin wznowienia komunikacji na Litwę (według niedawnych zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pociąg TLK „Hańcza” miał tam dotrzeć 13 marca). Spółka nie prowadzi też na razie konkretnych rozmów z resortem w sprawie ewentualnego wydłużenia któregoś z kursów TLK do białoruskiego Grodna.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony