Partnerzy serwisu:

Zegrze: Przetarg na remont linii 28 jeszcze w tym roku

Kasper Fiszer 23.05.2019 130

Zegrze: Przetarg na remont linii 28 jeszcze w tym roku
Stacja Wieliszewfot. j.janusz, lic. CC BY-SA 2.5
PKP PLK chcą niebawem ogłosić postępowanie na projekt i roboty na linii kolejowej nr 28. Jej remont ma zakończyć się w 2022 r. Wówczas możliwe będzie uruchomienie bezpośrednich połączeń z Warszawy nad Zalew Zegrzyński, które zatrzymają się także na jednym nowo wybudowanym przystanku na terenie Wieliszewa.
Zarządca infrastruktury kolejowej zapowiada ogłoszenie zamówienia na projekt i roboty budowlane na linii kolejowej nr 28. – Przetarg w formule „projektuj i buduj” planujemy rozpisać w IV kwartale tego roku – mówi Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Mowa o krótkiej, bo około trzykilometrowej trasie łączącej Wieliszew z Zegrzem, która pozwoliłaby na utworzenie połączenia tej ważnej dla aglomeracji warszawskiej miejscowości wypoczynkowej ze stolicą przy wykorzystaniu linii nr 10 Legionowo – Tłuszcz.

Pozytywny wpływ na rozwój turystyki podmiejskiej

– Jesteśmy obecnie na etapie przygotowywania studium wykonalności dla projektu pod nazwą „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze”. Aktualnie trwa proces pozyskiwania decyzji środowiskowych – relacjonuje nasz rozmówca. Dodaje, że trasa jest dziś nieeksploatowana. Według jego danych ruch towarowy prowadzono tam do stycznia 2015 r. Jak informował cztery lata temu lokalny portal legio24.pl, w lutym 2015 r. kolejarze odbywający przejazd drezyną odkryli kradzież elementów torowiska, w wyniku której linia stała się nieprzejezdna.

Prace prowadzone mają być głównie z myślą o ruchu pasażerskim. – Inwestycja stworzy nowe możliwości dla kolei w północnej części województwa mazowieckiego – ocenia przedstawiciel PKP PLK. Mówi, że uruchomienie kursów z Warszawy nad Zalew Zegrzyński pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki i turystyki, a nowe możliwości transportowe ma zapewnić budowa nowego przystanku kolejowego w Wieliszewie w sąsiedztwie skrzyżowania drogi krajowej nr 61 Warszawa – Serock – obwodnica Augustowa i drogi wojewódzkiej nr 631 Warszawa – Marki – Nowy Dwór Mazowiecki.

Ćwierć wieku bez pociągów pasażerskich

– W Zegrzu powstanie natomiast nowy, wyższy peron wyposażony w ławki, wiatę oraz gabloty informacyjne. Na całym odcinku z Wieliszewa do Zegrza wymienione zostaną szyny i podkłady, wybudowana będzie nowa sieć trakcyjna i powstanie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym – opisuje zakres przedsięwzięcia Karol Jakubowski. Przebudowany ma zotać także przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Modlińskiej w Wieliszewie. Przewidywany termin zakończenia realizacji inwestycji to IV kwartał 2022 r. – Projekt znajduje się na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. oraz w wykazie projektów współfinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 – przypominają służby prasowe zarządcy infrastruktury.

Regularny ruch pasażerski na linii nr 28 prowadzony był do grudnia 1994 r. Ostatni rozkład jazdy wprowadzony we wrześniu tamtego roku zakładał kursowanie aż 11 par pociągów (większość z nich realizowana była codziennie) w relacjach do i z Legionowa oraz – jeden kurs – z Warszawy Gdańskiej. Linia nie była jeszcze wówczas zdezelektryfikowana, więc pociągi zestawiane były z elektrycznych jednostek trakcyjnych.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony