Partnerzy serwisu:

Zebrzydowice od grudnia bez pociągów dalekobieżnych. Do Czech przez Chałupki

Kasper Fiszer 19.08.2021 8,4k

Zebrzydowice od grudnia bez pociągów dalekobieżnych. Do Czech przez Chałupki
Fot. Patryk Farana
Już obecnie ruch pociągów dalekobieżnych przez przejście graniczne Zebrzydowice – Petrovice jest bardzo ograniczony. W grudniu z rozkładu jazdy zniknie zaś ostatnia para kursów. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy to pracami remontowymi i zapowiada, że po ich zakończeniu obsługa zebrzydowickiej stacji zostanie wznowiona.
PKP Intercity wciąż konstruuje swój przyszły roczny rozkład jazdy, który wejdzie w życie w grudniu tego roku i będzie obowiązywał przez kolejne dwanaście miesięcy. Przewoźnik nie udziela więc póki co informacji dotyczących oferty na rok 2022, zapowiadając jednocześnie, że jej szczegóły poznamy jesienią. Pewne założenia przedstawił już jednak organizator połączeń dalekobieżnych dotowanych z budżetu centralnego. Informacje te nie są korzystne m.in. dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy dojeżdżają na stację w Zebrzydowicach, by kontynuować podróż w kierunku Katowic.

Wszystkie pociągi dalekobieżne do Czech pojadą przez Chałupki

– W rocznym rozkładzie jazdy 2021/2022 obowiązującym od 12 grudnia 2021 r. nie są planowane zatrzymania pociągów na stacji Zebrzydowice – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Resort finansuje obecnie kursowanie pociągu IC „Cracovia” z Przemyśla do Pragi. Dawniej w Zebrzydowicach zatrzymywało się natomiast znacznie więcej kursów, m.in. z Wiednia do Warszawy. Częściowo zostały one skierowane trasą przez Chałupki.

Za kilka miesięcy stacja zostanie więc całkowicie pozbawiona pociągów dalekobieżnych. MI tłumaczy to licznymi remontami zaplanowanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe pomiędzy Trzebinią a Czechowicami-Dziedzicami, a więc na trasie dojazdowej kursów jadących z kierunku Krakowa. Wszystkie pociągi międzynarodowe na południe dotowane przez państwo od grudnia będą więc korzystać z przejścia granicznego Chałupki – Bohumin. Odcinek Zebrzydowice – Petrovice nie będzie zaś wykorzystywany w planowym ruchu pasażerskim.

Wkrótce Zebrzydowice mają wrócić na mapę kursów międzynarodowych


– Przywrócenie kursowania pociągów przez Zebrzydowice nastąpi niezwłocznie po zakończeniu remontów na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice oraz w czechowickim węźle kolejowym – zapewnia nasz rozmówca. Nie wskazał jednak choćby przybliżonej daty wznowienia obsługi. Mieszkańcy Zebrzydowic nie będą mogli liczyć na zastępczą komunikację autobusową czy to w relacji do czeskiego Bohumina, czy to na trasie dojazdowej do pociągów jadących w kierunku Krakowa.

Przypomnijmy, że równolegle pociągi dofinansowane przez MI pojawią się na trasie w innej części kraju, która dotychczas nie była obsługiwana przez kolej dalekobieżną. W rozkładzie jazdy znajdzie się połączenie z Katowic do Trójmiasta przez Płock, Brodnicę i Grudziądz.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony