Partnerzy serwisu:

Zduńska Wola: Zielone światło dla terminalu PKP Cargo w Karsznicach

Roman Czubiński 02.12.2021 3,3k

Zduńska Wola: Zielone światło dla terminalu PKP Cargo w Karsznicach
fot. Roman Czubiński
Samorząd województwa łódzkiego jest gotów dofinansować budowę Centralnego Terminalu Multimodalnego. Specjalnie dla potrzeb inwestycji ogłoszono nabór pozakonkursowy. Poprzednio wniosek o przyznanie środków unijnych został przez Urząd Marszałkowski odrzucony.
W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego ukazało się niedawno wezwanie do złożenia wniosku o dofinansowanie dla budowy terminalu logistycznego w Zduńskiej Woli Karsznicach. Fundusze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ogłoszenie naboru w trybie pozakonkursowym znacząco zwiększa szanse powstania obiektu, z którym grupa PKP Cargo wiąże wielkie nadzieje.

Według planów PKP Cargo zduńskowolski terminal na terenie należącym dawniej do miejscowego Zakładu Taboru ma być jednym z największych multimodalnych centrów logistycznych w Polsce. Sprzyjać temu ma położenie w pobliżu skrzyżowania dwóch linii odgrywających ważną rolę w transporcie towarów (131 oraz 14) i w sąsiedztwie drogi szybkiego ruchu S8. Konstrukcję centrum logistycznego zaplanowano jako modułową, tak by w przyszłości łatwo było rozbudowywać je o kolejne segmenty. Głównym zadaniem obiektu będzie kompleksowa obsługa logistyczna połączeń kontenerowych na Nowym Jedwabnym Szlaku, a także z polskich portów bałtyckich na południe kraju i regionu.

PKP Cargo podpisały w tej sprawie umowę z PKP SA w październiku 2019 r. W maju 2020 r. z myślą o rychłym rozpoczęciu prac podniesiono kapitał własny nowo powołanej spółki celowej Centralny Terminal Multimodalny.

W połowie lutego bieżącego roku nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot. Jak wówczas informowaliśmy, łódzki Urząd Marszałkowski odrzucił wniosek spółki celowej CTM o dofinansowanie ze środków unijnych budowy terminalu intermodalnego w Zduńskiej Woli Karsznicach. Tym samym inwestycja, której biznesplan od początku był oparty o założenie unijnego wsparcia finansowego, nie mogła się rozpocząć. Spółka PKP Cargo zadeklarowała wtedy jednak, że z samej budowy centrum logistycznego w Karsznicach nie zrezygnuje. Zapowiedziano poszukiwanie alternatywnych rozwiązań finansowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony