Partnerzy serwisu:

Zdrożeją bilety kolejowe w Małopolsce

Jakub Madrjas 28.07.2021 2,7k

Zdrożeją bilety kolejowe w Małopolsce
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Od 2 sierpnia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów w transporcie kolejowym na obszarze Województwa Małopolskiego. Zmiana cen biletów dotyczyć będzie wszystkich połączeń wojewódzkich realizowanych na terenie Województwa Małopolskiego, obsługiwanych przez Polregio, Koleje Małopolskie oraz Koleje Śląskie (na trasie Kraków – Katowice). Ceny wzrosną średnio ok. 10%.
Jak tłumaczą przedstawiciele przewoźników, taryfy ustalone przez organizatora w Małopolsce są ujednolicone dla wszystkich operatorów – i dużo tańsze od ich własnych taryf podstawowych. Dlatego zmiany wchodzą w życie u wszystkich przewoźników, także dla Kolei Śląskich na linii z Krakowa do Katowic, bo to małopolska pokrywa koszty obsługi większej części. Przewoźnikom i zlecającym przewozy urzędom marszałkowskim coraz bardziej dają się we znaki rosnące koszty utrzymania nowoczesnego, na co nałożyła się opłata mocowa wprowadzona w trakcie roku.

Wzrost cen średnio o 10%

W komunikacie urząd marszałkowski dodaje, że wprowadzenie nowego cennika biletów spowodowane jest wzrostem kosztów wynikających z rozwoju oferty przewozowej, a także koniecznością sfinansowania kolejnych inwestycji w zakup nowego taboru kolejowego przeznaczonego do obsługi połączeń kolejowych, przypominając, że już wkrótce pasażerowie będą mogli skorzystać z przejazdów nowymi pojazdami Elf2 (ich wnętrza pokazaliśmy tutaj), natomiast w niedalekiej przyszłości Województwo Małopolskie będzie miało do dyspozycji także nowe pociągi Impuls2. – Pozwoli to na sukcesywne uruchamianie nowych połączeń i poszerzanie oferty przewozowej, co umożliwi pasażerom wygodny i szybki dojazd do pracy czy szkoły – podkreśla samorząd.

Ceny wzrosną średnio o 10% w przypadku biletów jednorazowych i o 10 zł w przypadku biletów okresowych. W komunikacie podkreślono, że mimo podwyżki, cen y biletów w ramach ofert specjalnych będą w dalszym ciągu niższe od cen dostępnych w taryfie podstawowej przewoźników. Oferta cenowa przy przejazdach z/do stacji Kraków Lotnisko, na podstawie biletów jednorazowych, pozostaje bez zmian.

Integracja taryfowa przewoźników utrzymana

W dalszym ciągu obowiązywać będzie integracja biletowa między przewoźnikami, a niemal wszystkie oferty specjalne stosowane na obszarze Województwa Małopolskiego dostępne będą w systemie Małopolska Karta Aglomeracyjna, co umożliwi pasażerom łatwy i szybki dostęp do pełnej oferty biletowej – czytamy.

Dodatkowo, w pociągach uruchamianych przez Koleje Małopolskie od 1 września 2021 r. wprowadzona zostanie opłata za wydanie biletu w pociągu, wynosząca 2,00 zł. Będzie ona pobierana wyłącznie w przypadku zakupu biletu u obsługi pociągu podczas gdy kasa biletowa na stacji wyjazdu będzie czynna. Z opłaty zwolnione będą osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej (tzw. osoby uprzywilejowane). Odprawa tych osób dokonywana będzie w trakcie kontroli biletów.

Przykładowe ceny biletów normalnych obowiązujące od 2 sierpnia br.:

Kraków Główny – Krzeszowice: 6,00 zł (bilet jednorazowy) / 120 zł (bilet okresowy);
Kraków Główny – Bochnia: 7,50 zł / 175 zł;
Kraków Główny – Tarnów: 14,50 zł / 245 zł;
Kraków Główny – Nowy Sącz: 18,50 zł / 275 zł;
Kraków Główny – Zakopane: 17,00 zł / 270 zł;
Kraków Główny – Kraków Lotnisko: 12,00 zł / 100 zł;
Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia: 4,50 zł / 100 zł
Kraków Główny – Miechów: 7,50 zł / 175 zł;
Kraków Główny – Sędziszów: 13,50 zł / 225 zł;
Kraków Główny – Trzebinia: 7,50 zł / 175 zł;
Kraków Główny – Oświęcim: 11,00 zł / 215 zł;
Kraków Główny – Katowice 14,50 zł / 245 zł
Kraków Lotnisko – Wieliczka Rynek Kopalnia: 16,00 zł / 120 zł;
Tarnów – Nowy Sącz: 12,10 zł / 240 zł;
Katowice – Trzebinia 7,50 zł / 175 zł
Katowice – Jaworzno Szczakowa 6 zł / 120 zł
Katowice – Mysłowice 4,50 zł / 100 zł
Rybnik – Kraków Główny 20 zł / 340 zł

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony