Partnerzy serwisu:

LHS będzie potrzebował nowych lokomotyw. Elektrycznych?

Michał Szymajda 15.03.2018 5,7k

LHS będzie potrzebował nowych lokomotyw. Elektrycznych?
Elektryczny "Gagarin" na testachFot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
Spółka PKP LHS realizuje obecnie spore inwestycje, które pozwolą zwiększyć przepustowość infrastruktury. LHS musi zastanowić się w następnych latach, czy warto podjąć się elektryfikacji szlaków.
Tylko w zeszłym roku transport intermodalny na LHS wzrósł o 57%. Transport kontenerów zza wschodniej i za wschodnią granicę (na przykład szlakiem Południowo – Zachodnim) może być sposobem na poprawę kondycji spółki. Już teraz, aby przygotować się na kontenerowy boom, spółka przebudowała stację w Zamościu Bortatyczach, a do 2020 zmodernizowane zostaną kolejne stacje: w Hrubieszowie i Sędziszowie LHS. Inwestycje czekają także Euroterminal Sławków.

Ponadto spółka analizuję możliwość wydłużenia linii szerokotorowej ze Sławkowa do Gliwic lub Kędzierzyna-Koźla. Najważniejsza decyzja dotyczy jednak sensowności elektryfikacji LHS. Spółka musi podjąć decyzję, czy wieszać sieć trakcyjną już za kilka lat. Wiadomo bowiem, że inwestycja taka potrwa kilka lat, a szacuje się, że w 2025 roku większość taboru posiadanego przez spółkę będzie trzeba wymienić, proces wymiany ma się zacząć nawet szybciej – w 2023 roku. Elektryfikację zgrać trzeba więc będzie z decyzją o wyborze trakcji dla nowych lokomotyw.

– Rozważamy elektryfikację z uwzględnieniem napięcia, które jest na Ukrainie, czyli 25 kV prądu przemiennego. Ukraińcy zakończą projekt elektryfikacji odcinka z Kowla do Izova w 2018 roku i do końca 2019 roku go wykonają. My będziemy odpowiedzialni za pociągnięcie sieci od granicy do Hrubieszowa. To niewiele ponad 2 kilometry. Trzeba już teraz zastanowić się nad tym, czy trakcji nie poprowadzić dalej – mówił Zbigniew Tracichleb.

Prace studialne nad możliwością elektryfikacji LHS mają trwać do końca 2019 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony