Partnerzy serwisu:

Zbigniew Jakubas sprzedaje Netię

Jakub Madrjas 05.12.2017 3,7k

Zbigniew Jakubas sprzedaje Netię
Fot. JMZbigniew Jakubas podczas debiutu giełdowego Newagu
Największy udziałowiec m.in. Newagu sprzeda akcje Netii Cyfrowemu Polsatowi Zygmunta Solorza–Żaka za ponad 600 milionów złotych. Do grupy Netia należy była spółka kolejowa TK Telekom.
Jak podał wczoraj „Puls Biznesu”, Zbigniew Jakubas przyjął ofertę złożoną przez Cyfrowy Polsat. Spółka Zygmunta Solorza–Żaka odkupi za 639 mln zł 32 proc. akcji Netii od podmiotów kontrolowanych przez Zbigniewa Jakubasa (Mennicy Polskiej i FIP11 FIZAN). Niebawem Cyfrowy Polsat ma ogłosić wezwanie na nabycie na giełdzie kolejnych akcji, tak by osiągnąć 66 proc. w kapitale telekomu. Cyfrowy Polsat szacuje, że w latach 2019-2023 wartość synergii pomiędzy firmami wyniesie 800 mln zł.

Wielkie zakupy Polsatu

Warto przypomnieć, że w 2013 roku Grupa Cyfrowy Polsat przejęła Polkomtel, operatora sieci Plus. – Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków. Netia dysponuje rozległą, ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce stanowić będzie dla nas niezmiernie cenne aktywo – na jej realizację we własnym zakresie musielibyśmy przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety – powiedział prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu Tobias Solorz, cytowany w komunikacie.

Co ciekawe, również wczoraj Cyfrowy Polsat poinformował także o nabyciu za kwotę 103 mln zł kilku stacji radiowych (ESKA) oraz kilku kanałów telewizyjnych, w tym m.in. Fokus TV, Nowa TV czy Vox Music TV.

Inwestor na plusie

Zbigniew Jakubas zwiększył zaangażowanie w Netię w 2014 roku. Wówczas wezwanie na akcje spółki opublikowała telewizja Vectra, ale nie było chętnych, bo wyższą cenę zaproponowały podmioty kontrolowane przez Jakubasa (ok. 5,5 zł za walor). Po wczorajszych informacjach cena akcji poszybowała z 4,2 do ponad 5 złotych. Jak zauważa Money.pl, odkąd Jakubas zaczął być liczącym się akcjonariuszem w Netii zainkasował łącznie 1,80 zł na akcję dywidend. Oferta Cyfrowego Polsatu kształtuje się z kolei w cenie 5,77 zł za papier.

W ciągu ostatnich miesięcy Jakubas i powiązane z nim spółki skupywały akcje Newagu (łącznie za ok. 2 mln złotych). – Nie komentujemy transakcji giełdowych, ani po stronie kupna, ani po stronie sprzedaży – powiedział "RK" znany inwestor.

TK Telekom w grupie Netia

W 2015 roku Netia kupiła za 221 mln złotych prywatyzowaną spółkę telekomunikacyjną Grupy PKP – TK Telekom. Komentatorzy zwracali uwagę, że zależy jej głównie na rozległej sieci światłowodowej wzdłuż linii kolejowych o długości 7,5 tys. km. Ciekawą rozmowę o planach rozwoju TK Telekom z prezesem spółki Bogusławem Kowalskim można przeczytać w numerze 11/2017 miesięcznika „Rynek Kolejowy”. Zwraca on uwagę, że pomiędzy Netią i TK Telekom występuje wiele synergii.

Natomiast już w kolejnym numerze naszego miesięcznika (12/2017) będzie można przeczytać wywiad ze Zbigniewem Jakubasem. Największy udziałowiec Newagu opowiada się za konsolidacją polskich producentów taboru. Niedawno Newag poinformował oficjalnie, że będzie rozmawiać na temat zaangażowania w spółkę Polskiego Funduszu Rozwoju. Piszemy o tym tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony