Partnerzy serwisu:

Zawieszenie ruchu do Komańczy bez wpływu na modernizację linii 107

Kasper Fiszer 05.12.2019 33

Zawieszenie ruchu do Komańczy bez wpływu na modernizację linii 107
Roboty na stacji Łupków fot. Kasper Fiszer
Mimo zapowiedzianego już zawieszenia ruchu kolejowego do Komańczy PKP PLK rozstrzygną przetarg na prace projektowe dotyczące linii nr 107 i jeszcze w tym miesiącu chcą zawrzeć umowę z wykonawcą. Trasa ma obecnie znaczenie marginalne, bo nie odbywa się po niej ruch towarowy, a po grudniowych zmianach w rozkładzie jazdy pozostaną tylko letnie pociągi wakacyjne na Słowację. Czy zmieni się to w 2026 r., kiedy zakończona zoatanie modernizacja odcinka Nowy Zagórz – Łupków?
Jak informowaliśmy w listopadzie, Przewozy Regionalne wycofują się z codziennej obsługi linii kolejowej nr 107 na odcinku Naowy Zagórz – Komańcza. Przewoźnik wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego podjął decyzję o znacznym ograniczeniu działalności w południowej części tego regionu, tłumacząc to niewielką frekwencją i dużymi kosztami uruchamiania połączeń. Mimo to tamtejsza infrastruktura kolejowa będzie wkrótce remontowana.

W tym miesiącu umowa z projektantem

– Decyzja samorządu o rezygnacji z utrzymywania regularnych pasażerskich połączeń kolejowych na linii nr 107 z Sanoka do Komańczy nie wpływa na zakres planowanej tam inwestycji – mówi bowiem Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Zarządca infrastruktury przygotowuje się obecnie do modernizacji tej trasy, która z Komańczy biegnie dalej do Łupkowa, a następnie przez tunel graniczny na Słowację. Roboty objąć mają cały 49-kilometrowy odcinek krajowy Nowy Zagórz – Łupków.

Ciągle prowadzone jest postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę prac projektowych. – Jeszcze w grudniu 2019 r. planowane jest podpisanie z nim umowy – zapowiada nasz rozmówca. Zamówienie dotyczy także przygotowania elementów dokumentacji przedprojektowej.

Na razie nie będzie ani pociągów pasażerskich, ani towarowych

Prace przygotowawcze mają zakończyć się w 2022 r. – Realizacja robót planowana jest zaś na lata 2023 – 2026, a więc w ramach kolejnej perspektywy unijnej – powiedział nam Mirosław Siemieniec. – Przewidujemy remont torów i rozjazdów, remont obiektów inżynieryjnych i przejazdów kolejowo-drogowych oraz przebudowę peronów – zapowiada. – Szczegóły zostaną jednak ustalone na etapie projektowania – dodaje.

Po likwidacji kursów do Komańczy ruch na linii 107 będzie jedynie marginalny. Pasażerski rozkład jazdy na rok 2020 przewiduje bowiem tylko kursy z Rzeszowa do słowackich Medzilaborzec, które realizowane będą jedynie w sezonie letnim, i to wyłącznie w weekendy. Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez rzecznika PKP PLK trasą tą nie jeżdżą aktualnie żadne pociągi towarowe.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony