Partnerzy serwisu:

Zatrzymani w sprawie ogromnego przetargu na GSM-R usłyszeli zarzuty

Jakub Madrjas 27.06.2019 28

Zatrzymani w sprawie ogromnego przetargu na GSM-R usłyszeli zarzuty
fot. Wikipedia
Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratur Regionalnej we Wrocławiu Katarzyna Bylicka, zatrzymane osoby usłyszały zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu w celu osiągniecia korzyści majątkowej przez Konsorcjum Kapsch i utrudnienia przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz usiłowania doprowadzenia spółki akcyjnej PKP PLK do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad miliarda złotych.
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało we wtorek o zatrzymaniu 9 osób w związku z próbą utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratur Regionalnej we Wrocławiu Katarzyna Bylicka, zatrzymane osoby usłyszały zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez Konsorcjum Kapsch i utrudnienia przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz usiłowania doprowadzenia spółki akcyjnej PKP PLK do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad miliarda złotych.

Prokuratura podaje, że zatrzymane osoby to pracownicy oraz osoby powiązane z Kapsch CarrierCom Sp. z o.o. oraz Zakładem Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu. - W toku postępowania ustalono, iż w listopadzie 2017 r., doszło do „oszustwa sądowego” polegającego na posłużeniu się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu w toku postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą. Chodziło o uzyskanie korzystnego dla Konsorcjum Kapsch rozstrzygnięcia Izby w toku postępowania przetargowego - napisała prokuratura.

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1.102.581.285,76 zł, stanowiącej różnicę pomiędzy ofertami Konsorcjum Kapsch a przedłożonym przez inny podmiot (chodzi o ofertę Nokii, o czym "Rynek Kolejowy" pisał tutaj - przyp. JM.) a także usiłowanie doprowadzenia tego podmiotu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 2.789.708.880 zł. Są to przestępstwa kwalifikowane z art. 305 § 1 kodeksu karnego  i art. 13 par 1 k.k. w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego,  art 294 par. 1 kodeksu karnego i art. 231 par. 2 kodeksu karnego. Grozi za nie kara do 10 lat pozbawienia wolności - podaje prokuratura.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony