Partnerzy serwisu:

Zamknięte granice. Pasażerowie odwołanych pociągów i samolotów mają wrócić transportem drogowym [aktualizacja]

Jakub Madrjas 14.03.2020 6,2k

Zamknięte granice. Pasażerowie odwołanych pociągów i samolotów mają wrócić transportem drogowym [aktualizacja]
fot. PKP IC/archiwum
Skutkiem decyzji Rady Ministrów RP, wprowadzającej stan zagrożenia epidemicznego, lotnicze i kolejowe połączenia międzynarodowe zostały wstrzymane. Pasażerowie mogą dostać pełen zwrot kosztu zakupu biletu. Co z Polakami, którzy chcieli wrócić do kraju z zagranicy pociągiem? Muszą znaleźć połączenie autobusowe.
– Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe – poinformował wczoraj premier Matusz Morawiecki. Formalnie regulacje dotyczące zamknięcia granic zostały wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego (dokument). "W okresie od dnia 15 marca 2020 r. do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej".

Co z obywatelami Polski, którzy muszą przecież wrócić do kraju? – Możliwy jest powrót autobusami, busami i samochodami, ale po przyjeździe obowiązkowa dla każdego jest kwarantanna – mówi rzecznik Urzędu Transportu Kolejowego Tomasz Frankowski. Od tej zasady są jednak wyjątki – obejmują one m.in. załogi pociągów i kierowców (dosł. osoby przekraczające granice "w ramach wykonywania czynności zawodowych").

Formalnie od jutra, część pociągów nie pojedzie już dziś

Kursowanie pociągów będzie zawieszone od niedzieli 15 marca, ale jak zaznacza UTK, niektórzy przewoźnicy ze względów operacyjnych zdecydowali się zawiesić niektóre połączenia już w sobotę. Listę odwołanych pociągów PKP Intercity wraz z terminami można znaleźć tutaj

Przewoźnik podaje, że zwroty należności za bilety na przejazd pociągami w relacjach międzynarodowych dokonywane będą w pełnej wysokości, bez potrącania odstępnego (dotyczy również Super Promo International).

Podróżni, którzy w dniach od 5 do 13 marca 2020 r. zwracali bilety zakupione do 4 marca 2020 r. i przy zwrocie należności zostało im potrącone odstępne – mogą w drodze reklamacji wnieść o zwrot pobranego odstępnego.

Zawieszone połączenia KD, Polregio, KŚ

Informacji na temat zawieszenia połączeń nie podały jeszcze Polregio. Poinformowały już o tym Koleje Dolnośląskie. Od niedzieli zawieszają one wszystkie swoje połączenia do Niemiec. Wstrzymanie połączeń do Czech już zostało wymuszone na podstawie decyzji tamtejszych władz. Od 15 marca Koleje Dolnośląskie nie będą realizowały połączenia granicznego Goerlitz – Zgorzelec. W rozkładzie pozostają natomiast odcinki krajowe. Analogiczna sytuacji będzie miała miejsce w przypadku realizowanego przez dwie pary pociągów KD w ciągu dnia, weekendowo-świątecznego połączenia Forst – Wrocław Główny. Zapadła decyzja o wcześniejszym – czyli od dziś, 14 marca – wstrzymaniu „Kulturzug-Pociąg do Kultury”, czyli połączeń w relacji Berlin-Lichtenberg – Wrocław Główny. Całkowicie zostaje również zawieszone połączenie Drezno Hbf – Zgorzelec, które Koleje Dolnośląskie realizowały wspólnie z niemieckim DLB. Osoby, które nabyły bilet na przejazd w dniu 15 marca lub w terminie późniejszym, mogą dokonać ich zwrotu, odzyskując pełną zapłaconą kwotę, bez potrącenia w postaci odstępnego.

Jeśli chodzi o Koleje Śląskie, to już wczoraj było wiadomo, że pociągi kursujące do Bohumina będą kończyć swój bieg w Chałupkach, a pociągi Czeskich Drahów nie będą wjeżdżać na polska stronę Cieszyna. Zawieszone są także kursy pociągów słowackich do Zwardonia.

Więcej na temat problemów, z jakimi zmaga się sektor transportowy ze względu na pandemię koronawirusa piszemy w specjalnym wątku COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan.

Aktualizacja: Szczegóły ws. połączeń Polregio 

Polregio również poinformowało, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, na mocy którego wprowadzono zawieszenie połączeń kolejowych w ruchu międzynarodowym odwołane zostaną wszystkie połączenia.

Pociągi odwołane w pełnej relacji w obu kierunkach:
– Szczecin Główny – Angermünde – Berlin Gesundbrunnen
– Szczecin Główny – Pasewalk - Neubrandenburg – Lübeck Hauptbahnof
– Gorzów Wielkopolski – Berlin
– Kostrzyn – Berlin
– Terespol – Brześć

Pociągi kursujące w relacjach skróconych w obu kierunkach:
– Zielona Góra – Görlitz będą kursowały w relacji skróconej Zielona Góra – Zgorzelec
– Żagań – Forst będą kursowały w relacji skróconej Żagań – Tuplice
– Zielona Góra – Frankfurt n. Odrą będą kursowały w relacji skróconej Zielona Góra – Rzepin
– Białystok – Kaunas będą kursowały w relacji skróconej Białystok – Trakiszki (w poniedziałek, 16 marca 2020 r. pociąg nr 142/ 19000 odwołany w całej relacji).
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony