Partnerzy serwisu:

Zakup biletów na dużą część pociągów międzynarodowych już możliwy [aktualizacja]

Michał Szymajda 09.12.2019 5,9k

Zakup biletów na dużą część pociągów międzynarodowych już możliwy [aktualizacja]
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Na prawie połowę pociągów międzynarodowych uruchamianych przez PKP Intercity, bądź we współpracy z tą spółką, nie można było kupić biletów, pomimo tego, że zostało zaledwie 8 dni do wdrożenia nowego rocznego rozkładu jazdy, który wchodzi w życie 15 grudnia. Na niewielką część pociągów „zablokowanych w Polsce”, można było natomiast kupić bilety u zagranicznych operatorów. Sytuacja zmieniła się dopiero w 7 grudnia.
[aktualizacja]

7 grudnia PKP Intercity, po naszym tekście, wprowadziło do sprzedaży niema wszystkie pociągi międzynarodowe. Wciąż nie udało się wprowadzić do rozkładu jazdy jedynie czterech pociągów: 67 i 68 „Kiev-Express”, a także pary pociągów kursującej w relacji z Przemyśla do Lwowa. W pierwszym przypadku możemy kupić bilety międzynarodowe na pociąg z Kijowa do Warszawy za pośrednictwem strony internetowej ukraińskiego operatora. Pojawiły się natomiast problemy ze sprzedażą biletów w końcu stycznia, na pociągi w relacjach Warszawa - Berlin. Wynikają one jednak z proponowanych na te terminy prac modernizacyjnych na kolei.

6 grudnia sprzedaż była zablokowana aż na 19 pociągów

Zgodnie z informacją, którą podaje spółka, biletów w relacjach międzynarodowych nie kupimy w dalszym ciągu na 19 pociągów, które uruchamiane będą od nowego rozkładu jazdy, od 15 grudnia. Część połączeń jest całkowicie nowa, o czym spółka informowała w połowie września. Jak na przykład pociąg z białoruskiego Brześcia przez Warszawę do Budapesztu i Pragi. W relacji z Pragi na Białoruś bilety u Czechów można było kupić już dawno i to także przez internet, podczas gdy ich sprzedaż w Polsce ruszyła dopiero 6 czerwca, ponadto bilety dostępne wyłącznie w kasach. Biletów w relacji powrotnej (do Brześcia) nie sprzedaje dotąd nikt i nie wiadomo kiedy będzie to możliwe. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pociągów z Kijowa do Warszawy – PKP Intercity biletów nie sprzedaje, ale bez problemu kupimy je, z możliwością wyboru miejsca leżącego na schemacie, za pośrednictwem strony internetowej Ukraińskich Kolei. Jednak bilety z Warszawy do Kijowa, są niedostępne u żadnego z przewoźników.

Inni operatorzy poradzili sobie ze sprzedażą

Z kolei Koleje Czeskie już dawno wprowadziły do sprzedaży bilety w komunikacji międzynarodowej na wszystkie bezpośrednie pociągi wjeżdżające do Polski i sprzedają je w promocji. Bilet na 17 grudnia, na popołudniowy ekspres z Pragi do Warszawy, można kupić już za 85 złotych, są także dostępne bilety na nowe połączenie w kierunku Przemyśla. Węgrzy w sieci sprzedają bilety w cenie od 19 euro do Warszawy przez internet, w tym wypadku konieczny jest jednak ich odbiór w kasie w Budapeszcie. Z zakupem biletu przez internet nie ma także problemów na stronie Kolei Austriackich na trasę z Wiednia.

Na niewiele z tych pociągów w relacjach z Polski, bilety sprzedaje natomiast PKP Intercity. Niektóre z nich w sprzedaży, wyłącznie w kasach, zaczęły się pojawiać zaledwie kilka dni temu. Bez problemu wprowadzono natomiast w PKP Intercity sprzedaż biletów na połączenia Warszawa – Berlin. Zrobiono to już dwa miesiące temu, zgodnie z zasadą, w ramach której połączenia międzynarodowe należy umieszczać w rozkładzie jazdy dwa miesiące przed ich uruchomieniem. PKP Intercity wyjaśnia skąd biorą się tak radykalne różnice we wprowadzaniu ofert.

– Wstrzymanie przedsprzedaży biletów na przejazdy niektórymi pociągami międzynarodowymi wynika z trwających nadal ustaleń z przewoźnikami zagranicznymi w zakresie realizacji przewozów, m.in. w zakresie zmian do warunków taryfowych i systemów rezerwacyjno-sprzedażowych – wyjaśnia Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy spółki. – Jeśli sprzedaż biletów na pociągi wyjazdowe z Polski jest zablokowana w systemie sprzedaży PKP Intercity, to również zakup biletu na dany pociąg w systemie obcym nie jest możliwy. Wyjątkiem był pociąg Chopin, na który można kupić bilet, jednak tylko na grupę wagonów do Wiednia, grupy wagonów do Budapesztu i Pragi są zablokowane w polskim systemie – wyjaśnia rzeczniczka PKP Intercity i dodaje, że PKP Intercity dąży do jak najszybszego zakończenia działań związanych z uruchomieniem pełnej sprzedaży biletów.

– Na większość pociągów wjazdowych do Polski można już zakupić bilety zarówno w naszym systemie jak i systemach zagranicznych. Ta informacja została zaktualizowana na naszej stronie internetowej w zakładce komunikaty – mówi.

Data wprowadzenia pociągów do systemu nieznana

Kiedy w kasach będziemy mogli kupić wszystkie bilety na pociągi międzynarodowe? Nie wiadomo. Bilety na okres świąteczny i noworoczny kupimy bez najmniejszego problemu u operatorów lotniczych i autobusowych i tam zapewne skierują swoje kroki pasażerowie.

Lista pociągów, na które można już kupić bilety, dostępna jest tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony