Partnerzy serwisu:

Będą modernizacje tras do Zakopanego i Krynicy?

jar, Rynek Kolejowy 15.02.2016 254

Będą modernizacje tras do Zakopanego i Krynicy?
fot. Rafał Jasiński
W Krajowym Programie Kolejowym znalazł się projekt, który zakłada zwiększenie dostępności do regionów atrakcyjnych turystycznie transportem kolejowym. Jak ustalił „Rynek Kolejowy”, jego realizacja będzie polegała na wykonaniu prac infrastrukturalnych na dwóch ciągach komunikacyjnych województwa małopolskiego. Realizacja przedsięwzięcia powinna być zakończona do 2023 r.
W przyjętym w ubiegłym roku Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. znalazł się projekt krajowy pn. „Zwiększenie kolejowej dostępności regionów atrakcyjnych turystycznie". Jego wartość oszacowano na 900 mln zł. Został on wpisany na listę podstawową. Z informacji uzyskanych przez „Rynek Kolejowy” w zespole prasowym Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że przedsięwzięcie będzie składało się z dwóch zadań. Obecnie trwają prace nad szczegółowym zakresem prac do wykonania.

Zmodernizują trasy do Zakopanego i Krynicy

Na lata 2018-2023 zaplanowano realizację projektu „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Celem tego projektu jest skrócenie czasu przejazdu z Krakowa do Zakopanego. Dla jego osiągnięcia planowana jest budowa łącznicy w Chabówce. Założono również wykonanie prac modernizacyjnych, które poprawą stan infrastruktury kolejowej i standardu obsługi podróżnych na omawianym ciągu komunikacyjnym – podaje Zespół prasowy MIB.

Z przesłanego materiału wynika również, że dwa lata później mają rozpocząć się prace na linii nr 96 Tarnów – Leluchów, która stanowi fragment drogi żelaznej do Krynicy. Pracami ma być objęty odcinek między Tarnowem a Muszyną. MIB nie zdradza więcej szczegółów odnośnie zakładanych robót do wykonania. Podaje jedynie, że i ta inwestycja powinna zakończyć się w 2023 r.

Resort pracuje nad dokumentem

Jak podkreśla MIB, KPK poddawany jest obecnie weryfikacji. Wynika to m.in. z konieczności uwzględnienia w dokumencie zadań, „które nie zostały zrealizowane w pełnym zakresie w poprzedniej perspektywie UE”. „Rewizja dokumentu wynika również z potrzeby dostosowania jego postanowień do rozwoju infrastruktury kolejowej zarówno pod względem sposobu zarządzania nią, jak i finansowania. Na obecnym etapie prac resort prowadzi wnikliwe analizy poszczególnych pozycji inwestycyjnych w obszarze infrastruktury kolejowej” – czytamy w przesłanej informacji. Stąd można wysnuć wniosek, że o szczegółach omawianego przedsięwzięcia mówić jest jeszcze na wcześnie.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony