Partnerzy serwisu:

Zagraniczne dopuszczenia dla Pendolino opóźnione. Kontrakt nie przewiduje kar

Jakub Madrjas 15.05.2020 4,3k

Zagraniczne dopuszczenia dla Pendolino opóźnione. Kontrakt nie przewiduje kar
Fot. Patryk Farana
Z końcem marca minął ostateczny termin uzyskania przez producenta pociągów Pendolino PKP Intercity dopuszczenia do poruszania się na zagranicznych sieciach kolejowych. Dokumentów jednak wciąż nie ma i nie wiadomo, kiedy zostaną wydane.
Zgodnie z umową pomiędzy Alstomem i PKP Intercity na dostawę ED250 producent ma obowiązek uzyskać zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji na terenie Austrii, Niemiec i Czech w ciągu 5 lat od odbioru ostatniego pojazdu. Termin ten upłynął pod koniec marca 2020 roku. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku Alstom zapowiadał, że proces dopuszczenia pojazdów zakończy się do końca 2019 roku. Potrzebne testy zaczęły się jeszcze w 2017 roku.

Jak się jednak okazuje, dokumentów nie tylko wciąż nie wydano, ale nawet nie zakończono testów pojazdów – podczas badań homologacyjnych w Niemczech znacznemu uszkodzeniu uległa niedawno jednostka ED250-001. Oczywiście, obecnie nie jest to duży problem dla przewoźnika, bo kursowanie pociągów kategorii EIP jest wstrzymane z powodu pandemii.

Kiedy jednak Alstom ma zamiar wypełnić zapisy kontraktu? – Niestety umowa biznesowa i jej warunki chronione są zapisami o poufności, dlatego nie możemy udzielać informacji dotyczących kwestii w niej zawartych. Możemy zapewnić, że wszystkie działania są realizowane w uzgodnieniu ze spółką PKP Intercity – poinformował "Rynek Kolejowy" Artur Fryczkowski, prezes Alstom Polska. Piotr Mazur z biura prasowego PKP Intercity podał z kolei, że kontrakt przewoźnika z Alstomem "nie przewiduje kar z tytułu opóźnień w zdobywaniu homologacji za granicą".
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony