Partnerzy serwisu:

Żagań: Tablice dynamicznego rozkładu jazdy nie prezentują... opóźnień

Kasper Fiszer 04.05.2019 5k

Żagań: Tablice dynamicznego rozkładu jazdy nie prezentują... opóźnień
Tablica informacyjna w Żaganiufot. Kasper Fiszer
Istnieje zagrożenie, że tablice dynamicznego systemu informacji pasażerskiej w Żaganiu nie będą wyświetlały informacje o opóźnieniach. PKP SA dopiero prowadzi rozmowy na temat możliwości rozszerzenia możliwości działającego już sprzętu poprzez instalację dodatkowego modułu. Nowe ekrany zostały zamontowane w ramach toczącej się modernizacji budynku dworcowego.
Pasażerowie oczekujący na pociągi na odnawianym dworcu kolejowym w Żaganiu mogą odczytywać informacje o godzinach odjazdów z nowych tablic dynamicznego systemu informacji pasażerskiej. Zaskoczyć może ich jednak wyraźny komunikat wyświetlany na dole elektronicznych paneli: „Uwaga! Rozkład nie uwzględnia opóźnień”. Rodzi to pytanie o sens wieszania stosunkowo drogich wyświetlaczy, jeśli nie oferują one podróżnemu informacji dokładniejszych niż te, które można przeczytać na powieszonej nieopodal papierowej karcie z rozkładem jazdy.

PKP SA: Prowadzimy rozmowy z wykonawcą

– Przebudowa dworca kolejowego Żaganiu, w ramach której zainstalowane zostały elektroniczne tablice systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, dobiega końca. Aktualnie trwają odbiory techniczne. Tablice SDIP firmy Dysten zostały zamontowane w lutym tego roku. Obecnie trwa ich eksploatacja testowa – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. Nie jest jednak na razie jasne, czy kiedy test dobiegnie końca, pasażerowie będą mogli liczyć na to, że system informacji dynamicznej wreszcie będzie pokazywał zmieniające się, aktualne dane.

– PKP SA prowadzi rozmowy z dostawcą urządzeń na temat możliwości rozszerzenia systemu o moduł pobierający automatycznie aktualizacje danych z systemów PKP Polskich Linii Kolejowych za pomocą usługi PDP – mówi bowiem nasz rozmówca. – Uruchomienie takiej usługi pozwoli na wyświetlanie informacji o opóźnieniach pociągów i innych komunikatów pojawiających się w systemach PKP PLK – zapewnia. Z jego wypowiedzi wynika przy tym, że przed montażem ekranów nie ustalono wszystkich szczegółów, które pozwoliłyby na wdrożenie wspomnianego rozwiązania.

Kończy się modernizacja ponadstuletniego dworca

Rozpoczęty w 2017 r. remont dworca w Żaganiu objął m.in. wymianę instalacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie przyłączy, renowację elewacji oraz roboty dachowe. Przed budynkiem stanąć mają stojaki rowerowe, powstają także miejsca parkingowe. Wewnątrz montowany jest monitoring. Koszt modernizacji to ok. 17 mln zł – prowadzi ją firma SKB.

Sam budynek dworcowy powstał w 1913 r. i jest już trzecim z kolei pełniacym tę funkcję na żagańskiej stacji. W związku z kończeniem się prac modernizacyjnych został on już w całości udostępniony podróżnym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony