Partnerzy serwisu:

Zaczynają się prace na linii Poznań – Wolsztyn

Redakcja/inf. pras. 14.03.2022 3,6k

Zaczynają się prace na linii Poznań – Wolsztyn
Stacja w Wolsztyniefot. Wolsztyn, lic. CC BY-SA 4.0
Na linii Luboń koło Poznania – Wolsztyn, między Wolsztynem a Drzymałowem, od 14 marca rozpoczną się zasadnicze prace, które zwiększa możliwości podróży koleją. Będzie dodatkowy i ułatwiony dostęp do pociągów z nowego przystanku Adamowo i przebudowanych peronów. Wymieniony zostanie tor. Inwestycja realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe za ok. 108 mln zł przy udziale środków UE z wielkopolskiego RPO.
Dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek w miejscowości Adamowo, niedaleko Wolsztyna. Pociągi zatrzymają się w okolicy skrzyżowania toru z drogą Wolsztyn – Stara Dąbrowa. Przystanek będzie dostępny dla wszystkich podróżnych, bez względu na ograniczenia ruchowe. Pasażerowie zyskają nowe perony w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim. Na wyższych, oświetlonych, obiektach będą wiaty i ławki. Powiadamianie podróżnych ułatwią tablice wyświetlające informacje o rozkładzie jazdy oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne. Zapewnione będzie dojście dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się m.in. ścieżki naprowadzające i pochylnie. W Wolsztynie wyremontowana zostanie kładka nad torami. Przewidziano montaż stojaków rowerowych.

– PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły działania związane z modernizacją linii Luboń – Wolsztyn dzięki możliwości zagospodarowania środków europejskich z kończącej się perspektywy finansowej. Ukończona zostanie rozpoczęta wcześniej naprawa linii oraz poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, m.in. w okolicach Granowa. – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych cytowany w komunikacie.

Nowy tor pozwoli na zwiększenie prędkości

Nowy bezstykowy tor na ok. 20 km odcinku Wolsztyn – Drzymałowo umożliwi przejazdy z prędkością do 120 km/h. Modernizacja urządzeń sterowania pozwoli na zwiększenie liczby składów – możliwe będą korzystniejsze połączenia z i do Poznania. Przebudowa 27 przejazdów kolejowo drogowych zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Niektóre skrzyżowania zostaną wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizacje, rogatki i monitoring.

Wykonawca przygotował już plac budowy i gromadzi materiały. Zasadnicze roboty rozpoczęły się w poniedziałek, 14 marca.

Komunikacja podczas prac na jednotorowej linii

Prace między Wolsztynem a Drzymałowem zostały ujęte w rozkładzie jazdy. Organizacja ruchu została ustalona z przewoźnikami. Ze względu na zakres prac od 13 marca wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na jednotorowej linii Poznań - Wolsztyn, na odcinku Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn. W Grodzisku Wielkopolskim, Rakoniewicach i Wolsztynie autobusy zatrzymają się przy stacjach kolejowych, a w Ruchocicach, Drzymałowie, Rostarzewie i Tłokach przy drodze krajowej, łączącej Gubinek ze Stęszewem. Czasowa organizacja planowana jest do listopada. Na stacji Wolsztyn, w czasie prac, dla zapewnienia dogodnych połączeń między Lesznem a Zbąszynkiem konieczne są zmiany w organizacji dojścia do peronów. O zmianach będzie informować oznakowanie.

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn” za ok. 108 mln zł (netto) z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Podróżni skorzystają ze wszystkich efektów inwestycji do końca lipca 2023 r.

O pracach i związanej z nią autobusowej komunikacji zastępczej pisaliśmy kilka tygodni temu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony