Partnerzy serwisu:

Zachodniopomorskie podpisało aneks z Polregio. 7,59 mln zł na podwyżki

inf. pras oprac. JM 30.05.2022 2,3k

Zachodniopomorskie podpisało aneks z Polregio. 7,59 mln zł na podwyżki
Fot. Mateusz Janiak, SM42.pl
Marszałek Olgierd Geblewicz i prezes Polregio Artur Martyniuk uzgodnili szczegóły aneksu do umowy na realizację przewozów pasażerskich na Pomorzu Zachodnim. Dokument zabezpiecza wzrost wynagrodzeń kolejarzy. Pozostałe elementy umowy związane z inflacją będą przedmiotem dalszych negocjacji – poinformował urząd marszałkowski. – Jestem umiarkowanym optymistą co do dalszej współpracy – mówi marszałek.
Jak czytamy w komunikacie, dokument z podpisami marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i wicemarszałka Tomasza Sobieraja został przekazany Polregio w poniedziałek. W spotkaniu podsumowującym negocjacje władz samorządu województwa z szefostwem kolejowej spółki uczestniczył Andrzej Chańko, Dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Polregio. W ubiegłym tygodniu na rozmowy w Szczecinie przyjechał prezes Polregio Artur Martyniuk.

Geblewicz: Widzimy inflację i drożyznę

– Nigdy nie kwestionowałem potrzeby podwyżek. Dodatkowe pieniądze dla kolejarzy musieliśmy znaleźć. Przecież wszyscy widzimy szalejącą inflację i drożyznę – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Natomiast zakres roszczeń Polregio wobec Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego budził zastrzeżenia. Dobrze, że jesteśmy już na innym etapie rozmów. Jestem umiarkowanym optymistą co do dalszej współpracy – podkreśla marszałek.

Samorząd podkreślił, że rozmowy dotyczące współpracy Województwa Zachodniopomorskiego i Polregio odbywały się z inicjatywy marszałka. Olgierd Geblewicz zaprosił prezesa Artura Martyniuka na rozmowy w Szczecinie, po tym jak kolejowa spółka 10 maja br. przedstawiła samorządowi województwa propozycję aneksu do umowy na realizację usług przewozowych. Ich koszty w tym roku miały wzrosnąć ze 116,5 mln zł do ponad 148 mln zł – przypomina UMWZ, dodając, że propozycja Spółki oprócz zwiększenia kosztów wynagrodzeń w Zachodniopomorskim Zakładzie Polregio przewidywała wzrost szeregu innych kosztów, np. niemal dwukrotny wzrost kosztów zarządzania.

Pieniądze na podwyżki

Aneksy do umów Polregio z samorządami województw mają zagwarantować środki finansowe na wzrost wynagrodzeń pracowników kolejowej spółki – maszynistów, konduktorów, drużyn trakcyjnych itd. Jak już pisaliśmy, nie są wykluczone podwyżki cen biletów.

Przypomnijmy, że związki zawodowe działające w Polregio zapowiadały strajk generalny na poniedziałek 16 maja, jeśli nie otrzymają podwyżek. Rozmowy władz spółki ze związkami zawodowymi zakończyły się (13 maja) wypracowaniem porozumienia. Uzgodniono, że w tym roku wynagrodzenia wzrosną o 400 zł (z wyrównaniem od stycznia), a w 2023 roku – jeszcze 300 zł na osobę. Zachodniopomorski Zakład Polregio oszacował koszty podwyżek w tym roku na 7,8 mln zł (później skorygował kwotę na 7,589 mln zł) oraz 13,6 mln zł w 2023 r. Strajk został zawieszony do listopada – pod warunkiem, że we wszystkich województwach zostaną podpisane porozumienia. Najdalej jest od tego na Warmii i Mazurach
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony