Partnerzy serwisu:

Zachodniopomorskie: KIO oddala odwołanie Pesy. Ale to nie koniec

Jakub Madrjas 10.05.2016 265

Zachodniopomorskie: KIO oddala odwołanie Pesy. Ale to nie koniec
fot. Mateusz Kaczmarek, SM42.pl
Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie Pesy Bydgoszcz. Chodzi o specyfikację zamówienia na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych dla województwa. Będzie jeszcze jedna rozprawa w Izbie.
Producenci doczekali się w końcu nowych przetargów taborowych. Jednak w województwach łódzkim i zachodniopomorskim nie mogła wystartować Pesa, która nie spełniała kryterium doświadczenia. Pisaliśmy o tym w tym miejscu. W reakcji na to bydgoski poseł PiS Piotr Król poprosił o pilną interwencję wicepremiera Morawieckiego.

Kryteria doświadczenia nie są jedynymi, które w najnowszych przetargach krytykują producenci. Niepokoją ich także bardzo wysokie kary umowne. Pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Odwołanie oddalone

Dzisiaj Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie Pesy od warunków przetargu województwa zachodniopomorskiego. Jak wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Zamówień Publicznych Justyna Tomkowska, zamawiający zmienił część zapisów specyfikacji dotyczących interoperacyjności, kwestionowanych przez odwołującego w zakresie opisu przedmiotu zamówienia. – Nie było więc przedmiotu sporu, co do którego Izba mogłaby orzekać – wyjaśniła rzeczniczka.

W kwestii zbyt wysokich kar, Izba uznała natomiast, że zamawiający ma większą swobodę w kształtowaniu warunków umów gospodarczych niż zasady obowiązujące między przedsiębiorcami. - Zaproponowanych zapisów nie ma więc potrzeby zmieniać – mówi Justyna Tomkowska.

Będzie jeszcze jedna runda w KIO

W dniu dzisiejszym Pesa złożyła kolejne odwołanie – od zmienionych zapisów przetargu. Jak tłumaczy w odwołaniu Pesa, urzędnicy wymagają wykazaniem się przez potencjalnych wykonawców dostawą co najmniej trzech ezt o wartości nie mniej niż 15 mln zł posiadających zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji zgodne z TSI. To warunek, które wcześniej przedstawiło województwo łódzkie - tam również Pesa się odwołała. Producent nie posiada bowiem takiego pojazdu. Jak tłumaczy - dopuszczenia zgodne z TSI będą obowiązkowe dopiero za ponad rok.

Przedmiotem zamówienia zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego jest wykonanie i dostawa 17 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi międzywojewódzkiego kolejowego ruchu pasażerskiego. Szczegóły specyfikacji nowych jednostek opisaliśmy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony