Partnerzy serwisu:

Zachodniopomorskie: Dodatkowe 6 mln zł na podwyżki w Polregio

jm, Rynek Kolejowy 01.02.2023 1,2k

Zachodniopomorskie: Dodatkowe 6 mln zł na podwyżki w Polregio
fot. Polregio Marcin Ryś
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego poinformował o zawarciu z Polregio aneksu, zapewniając spółce dodatkowe środki w wysokości 5 mln 708 tys. zł na zwiększenie wynagrodzeń pracowników. To druga transza podwyżek wynegocjowanych ze związkami zawodowymi.
Jak podkreśla w komunikacie urząd marszałkowski, Pracownicy Zachodniopomorskiego Zakładu Polregio od stycznia 2023 r. otrzymają wynagrodzenia większe o 300 zł netto. Podwyżki obejmują maszynistów, drużyny konduktorskie, pracowników utrzymania technicznego taboru oraz pracowników administracji.

Dotrzymana obietnica z maja 2022 roku


– Przy galopującej inflacji, rosnących z miesiąca na miesiąc kosztach życia – konieczne są podwyżki wynagrodzeń. Choć samorządy nie odpowiadają za kryzys gospodarczy, ponoszą jego koszty. Musimy znaleźć środki w budżecie. Na podwyżki dla maszynistów, konduktorów i innych pracowników kolei regionalnej przeznaczymy prawie 6 milionów złotych – informuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz cytowany w komunikacie.

– Praca nad rewitalizacją połączeń regionalnych składa się z wielu małych elementów. Są duże kroki – takie jak podpisane niedawno umowy ramowe na zakup nowego taboru. Ale jest też codzienna praca marszałków, którzy są współakcjonariuszami Polregio. Jesteśmy wdzięczni władzom województwa zachodniopomorskiego, w szczególności panom marszałkom Olgierdowi Geblewiczowi i Tomaszowi Sobierajowi za sprawne przeprowadzenie procesu negocjacji, zakończone decyzją w sprawie podwyżek dla wszystkich pracowników Zachodniopomorskiego Zakładu Polregio. Dzięki takim decyzjom możemy dotrzymać naszych zobowiązań wobec pracowników i strony społecznej – mówi "Rynkowi Kolejowemu" Artur Martyniuk, prezes Polregio.

Prawie 6 mln złotych w aneksie

Zapewnienie środków na wzrost wynagrodzeń pracowników ma formę aneksu do umowy z Polregio SA na realizację kolejowych przewozów pasażerskich na Pomorzu Zachodnim. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa podjął 26 stycznia. Środki na sfinansowanie rosnącego deficytu w przewozach kolejowych z powodu wzrostu kosztów wynagrodzeń pracowników operatora zostały uwzględnione w budżecie Województwa Zachodniopomorskiego na 2023 rok. Polregio otrzyma 5 mln 708 tys. złotych.

– Aneks nie zamyka w sposób ostateczny uzgodnień związanych z akceptowalnym dla samorządu poziomem kosztów funkcjonowania regionalnego przewoźnika w 2023 roku –zastrzegł w komunikacie samorząd, przypominając, że tegoroczny budżet na dofinansowanie deficytu Polregio w realizacji kolejowych przewozów pasażerskich w województwie zachodniopomorskim opiewa na kwotę 148 mln 200 tys. zł. W rozkładzie jazdy pociągów w 2023 roku zaplanowana została praca eksploatacyjna w liczbie 6 125 724 pociągokilometrów.

Aneks uwzględnia drugą transzę podwyżek zagwarantowanych porozumieniem płacowym zawartym 13 maja 2022 roku przez zarząd Polregio ze związkami zawodowymi. Pierwsza podwyżka, w maju ubiegłego roku, wyniosła 400 zł netto. Porozumienie zakończyło wówczas przeciągający się spór zbiorowy i poważną groźbę strajku w Polregio, ale jednym z warunków było wdrożenie w styczniu drugiej transzy podwyżek. Z tego powodu strajk możliwy jest teraz w województwie warmińsko-mazurskim.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony