Partnerzy serwisu:

PLK przekazuje materiały staroużyteczne do lokalnych kolejek

inf. pras 12.09.2020 71

arrow
arrow
PLK przekazuje materiały staroużyteczne do lokalnych kolejek
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PLK przekazuje materiały staroużyteczne do lokalnych kolejek
PLK przekazuje materiały staroużyteczne do lokalnych kolejek
PLK przekazuje materiały staroużyteczne do lokalnych kolejek
PLK przekazuje materiały staroużyteczne do lokalnych kolejek
Operatorzy Średzkiej Kolei Powiatowej i Grodziskiej Kolei Drezynowej otrzymali od PKP Polskich Linii Kolejowych szyny i podkłady – poinformował zarządca infrastruktury. Przekazano też nieużywany sprzęt do muzeów w Lubaczowie i Zielonej Górze.
Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” po raz kolejny za pośrednictwem Powiatu Średzkiego w Środzie Wielkopolskiej otrzymało materiały, elementy toru, które usprawnią przejazd Średzką Koleją Powiatową. Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych to przede wszystkim korzyść dla zwiedzających i podróżujących. Kolejka wąskotorowa jest atrakcją powiatu, a składy prowadzone głównie parowozami kursują na odcinku Środa Wielkopolska – Zaniemyśl.

Grodziska Kolej Drezynowa, będzie mogła organizować atrakcyjne przejazdy. Kolej oferuje atrakcje na trasie Grodzisk Wlkp. – Kościan. Organizacja otrzymała od PLK m.in. drewniane podkłady. Materiał zostanie wykorzystany m.in. na moście w Bonikowie i bocznicy w Ujeździe. Dzięki współpracy kolejarzy będą sprawne wyprawy drezynami.

Powiat Hajnowski wprowadził ruch drezynowy. Na potrzeby przedsięwzięcia PLK przekazały ponad 400 drewnianych podkładów, szyny i elementy potrzebne w torze. Materiały będę wykorzystane do poprawy stanu „linii drezynowej” od Nieznanego Boru do Białowieży.

Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Zielonej Górze uzyskało od PLK ponad 500 stalowych podkładów z linii Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Elementy toru przypomną o historii kolei w Muzeum Lokalnym Kolei Szprotawskiej. Wcześniej do PTK trafiły mechaniczne urządzenia sterowania ruchem kolejowym z lat 30. XX w.

Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa otrzymało mechaniczne urządzenia wykorzystywane wcześniej na nastawni Poznań Wola. To m.in. aparat blokowy, nastawnica, zegary i semafor kształtowy. W przyszłym roku będzie można zobaczyć i dotknąć historii w jednym z pomieszczeń dworca w Stęszewie.

Gmina Lubaczów ustawi semafor kształtowy w skansenie kolejowym w Baszni Dolnej. Urządzenie pozyskane od PLK będzie atrakcją turystyczną. Przypomni dawną technikę kolejową mieszkańcom regionu i turystom – informuje PKP PLK. 

W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały blisko 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię kolei. W 2020 roku PLK wsparły lokalne kolejki. Elementy infrastruktury trafiły do Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Wyeksploatowane elementy „dużej kolei” pozwalają na działanie mniejszych organizacji. Współpraca z PLK sprzyja tworzeniu lokalnych atrakcji i promocji regionów.

Zachować historię i kształcić kadry

Wysłużony sprzęt kolejowy PKP Polskie Linie Kolejowe przekazują szkołom, muzeom i stowarzyszeniom. W tym roku wyposażenie kolejowych posterunków trafiło do placówek oświatowych kształcących przyszłych kolejarzy, gdzie wzbogaciło pracownie dydaktyczne. Politechnika Wrocławska otrzymała m.in. semafor kształtowy oraz świetlny, tarczę manewrową, ławę nastawczą, skrzynię zależności i dźwignię zwrotnicową. Zespół Szkół Komunikacji imienia Hipolita Cegielskiego w Poznaniu otrzymał nastawnicę mechaniczną scentralizowaną – urządzenie m.in. do nastawiania sygnałów na semaforach – podał zarządca infrastruktury.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony