Partnerzy serwisu:

Zabrze: Łącznica 672 odzyska parametry

Roman Czubiński 14.11.2022 1,9k

Zabrze: Łącznica 672 odzyska parametry
Zdjęcie ilustracyjnefot. PKP PLK
PKP PLK poszukuje projektanta i wykonawcy prac na linii 672. Większość zakresu inwestycji to roboty typowo remontowe, jednak przewidziano także zabudowę dodatkowych rozjazdów. Oferty w przetargu zostaną otwarte jutro (we wtorek, 15 listopada).
Linia 672 (posterunek odgałęźny Maciejów Północny – Zabrze Makoszowy Kopalnia) liczy niespełna 3,5 km dlugości. Jest linią zelektryfikowaną, przez większość przebiegu dwutorową. O znaczeniu tego krótkiego odcinka dla sieci transportowej świadczy fakt wpisania jej na listę odcinków tworzących kompleksową europejską sieć transportową TEN-T. Z powodu złego stanu technicznego (ostatnią wymianę nawierzchni przeprowadzono w 1986 r.) prędkość maksymalną na jednym z torów ograniczono jednak z 60 do 30 km/h.

Prace mają być przeprowadzone na większości długości linii – od km 0,000 do 2,765. Oprócz przywrócenia pierwotnej prędkości maksymalnej PKP PLK chce dostosować linię do przyjmowania składów o długości do 780 m. Nawierzchnia ma zostać kompleksowo wymieniona wraz z profilowanie ław torowiska, wzmocnieniem podtorza oraz naprawą i uzupełnieniem odwodnienia. Wymienione będą też konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Na posterunku w Maciejowie mają zostać zamontowane dwa nowe rozjazdy. Dwa przepusty zostaną rozebrane i zastąpione nowymi, a wiadukt nad dawną linią wąskotorową – zlikwidowany (w jego miejscu pojawi się nasyp).

Urządzenia sterowania ruchem – w tym sygnalizatory świetlne i napędy zwotnicowe – mają być wymienione na nowe. W zakres zamówienia wchodzi też remont budynku nastawni ZMK na stacji Zabrze Makoszowy. Wykonawca będzie miał na realizację zamówienia 20 miesięcy od podpisania umowy, w tym na projektowanie może przeznaczyć maksymalnie 9.

Inaczej, niż w wielu innych postępowaniach PKP PLK, inwestor ujawnił zawczasu kosztorys. Przewidywana maksymalna wartość zamówienia wynosi 43 mln zł netto. Jedynym kryterium wyboru wykonawcy będzie właśnie cena. Aukcji elektronicznej nie przewidziano. Inwestycja ma być dofinansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy – które jednak, z powodu łamania zasad praworządności przez polski rząd, wciąż nie dotarły do Polski.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony