Partnerzy serwisu:

Zaboklicki: Wyrok KIO to dopiero początek drogi

Jakub Madrjas 18.05.2016 222

Zaboklicki: Wyrok KIO to dopiero początek drogi
fot. RK
– To ważne orzeczenie, choć mamy świadomość, że dopiero początek drogi. Zabiegaliśmy i zabiegamy jedynie o możliwość przedstawienia oferty, o szansę udziału w tych przetargach – skomentował wczorajsze orzeczenie KIO prezes Pesy Tomasz Zaboklicki.
Krajowa Izba Odwoławcza uznała wczoraj, że wymaganie doświadczenia w dostarczaniu pojazdów dopuszczonych w trybie zgodności z TSI ogranicza konkurencję na rynku i nakazała Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zmianę SIWZ w tym zakresie. Otwiera to Pesie możliwość startu w postępowaniu. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

– To ważne orzeczenie, choć mamy świadomość, że dopiero początek drogi. Zabiegaliśmy i zabiegamy jedynie o możliwość przedstawienia oferty, o szansę udziału w tych przetargach. Rozstrzygnięcia dopiero zapadną, ale elektryczny Elf2, nad którego projektem od wielu miesięcy pracujemy spełni nie tylko wszystkie normy lecz także oczekiwania przewoźników i pasażerów – skomentował dziś wyrok prezes Pesy Tomasz Zaboklicki. – Nie traktujemy decyzji KIO w kategoriach zwycięstwa, ponieważ dla nas najważniejsze są partnerskie relacje z klientami – dodał.

Sławomir Piątek, dyrektor marketingu rynku kolejowego bydgoskiego producenta stwierdził natomiast, że wyrok ten "przywraca wiarę w uczciwą konkurencję na rynku" i pozwala wziąć udział w postępowaniu także innym producentom niż szwajcarski Stadler i Newag. – Inny wyrok doprowadziłby w zasadzie do wykluczenia w Polsce konkurencji na rynku dostaw elektrycznych zespołów trakcyjnych, bo pozostawiłby na polskim rynku tylko te dwie firmy, które w ostatnich latach występowały wspólnie w konsorcjum. Można sobie wyobrazić, że w skrajnym przypadku oferty składałoby wyłącznie to konsorcjum – czyli jeden podmiot – stwierdził.

– Ograniczenie konkurencji na rynku bez wątpienia doprowadziłoby do znacznego wzrostu cen w przetargach, mogłoby to też budzić wątpliwości Komisji Europejskiej i doprowadzić do korekty unijnego wsparcia w projekcie. Liczymy, że zapisy ograniczające konkurencję uniemożliwiające start większej liczbie producentów, nie będą powielane przez samorządy i przewoźników kolejowych w innych postępowaniach – powiedział Sławomir Piątek.

Kolejna rozprawa KIO w sprawie odwołania Pesy odbędzie się we wtorek 24 maja. Chodzi o przetarg województwa Zachodniopomorskiego, którego kryteria dotyczące doświadczenia również wykluczają start Pesy. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony