Partnerzy serwisu:

Zabierzów Rząska: Czemu wiaty są krótsze po modernizacji przystanku?

Roman Czubiński 03.11.2022 1,3k

Zabierzów Rząska: Czemu wiaty są krótsze po modernizacji przystanku?
Przystanek przed modernizacją i zmianą nazwyBy Altoshipper - Praca własna, CC BY-SA 4.0, commo
Część pasażerów zgłasza zastrzeżenia do standardu przystanku Zabierzów Rząska (d. Kraków Business Park) po jego przebudowie. PKP PLK odpowiada, że sposób zaprojektowania obiektu wynika z przewidywanych potoków pasażerskich. Uzasadnia też, dlaczego z nazwy obiektu zniknęło nawiązanie do pobliskiego centrum biurowego.
O planach modernizacji przystanku - wówczas o nazwie Kraków Business Park - pisaliśmy jesienią 2020 r. Mimo młodego wieku obiektu (oddano go do użytku w roku 2007) zarządca infrastruktury postanowił dostosować go do współczesnych standardów, między innymi podnosząc perony (z 55 do 76 cm nad główką szyny), a także zastępując windy dla osób o ograniczonej mobilności pochylniami.

Dlaczego zmniejszono wiaty?


Nie wszyscy pasażerowie są jednak zadowoleni z efektów zakończonej już prawie modernizacji. Do naszej Redakcji dotarły sygnały od osób rozczarowanych nowymi wiatami. Obiekty są mniejsze, niż te sprzed przebudowy, a poza tym oddalone od wyjść na perony. Zdaniem niektórych użytkowników pogarsza to komfort korzystania z przystanku.
Zarządca infrastruktury kolejowej nie zgadza się z tymi ocenami. – Zgodnie z przyjętą dokumentacja projektową wyjścia na perony – w postaci schodów i nowych pochylni – zostały zadaszone. Na samych platformach, również tuż przy wejściach, pojawiły się wiaty. Ich liczba, a także charakter zadaszenia, uzależniona jest od prognozowanej liczby podróżnych korzystających z przystanku – twierdzi Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK.

Nową nazwę wybrali przedstawiciele społeczności 

Modernizacji towarzyszyła zmiana nazwy. Jak informowaliśmy, w marcu przystanek zmienił nazwę z Kraków Business Park na Zabierzów Rząska. Zniknęło więc nawiązanie do centrum biznesowego, do którego obsługi wybudowano przystanek. Z drugiej strony samo centrum jeszcze w 2018 r. zmieniło nazwę na Eximius Park.

PKP PLK informuje, że nową nazwę – spośród przygotowanych przez niego propozycji – wybrali przedstawiciele społeczności lokalnej. – Przystanek znajduje się w granicach administracyjnych gminy Zabierzów, a pierwotna nazwa już się zdezaktualizowała. Zarządca infrastruktury nie ma gwarancji, że do takich roszad nie dochodziłoby również w przyszłości – uzasadnia Hamarnik.

Przebudowę przystanku wykonało Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej (spółka z grupy kapitałowej PKP PLK). Koszt wyniósł 17 674 999,81 zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony