Partnerzy serwisu:

Za tydzień rusza połączenie Wrocław – Berlin

Kasper Fiszer 22.04.2016 1,1k

Za tydzień rusza połączenie Wrocław – Berlin
Jednostka serii 628.4 kolei DB Regio.fot. Lars Steffens, lic. CC BY-SA 2.0.
Po niemal dwuletniej przerwie bezpośredni pociąg z Wrocławia dotrze do Berlina. Póki co połączenie funkcjonować będzie od 30 kwietnia do 25 września w weekendy. Specjalne kursy pod nazwą „Pociąg do kultury” uruchamiają Koleje Dolnośląskie we współpracy z niemieckim DB Regio.
KD ostatecznie porozumiały się ze stroną niemiecką w sprawie uruchomienia zapowiadanego pociągu Berlin – Wrocław – Berlin. Nowe połączenie stolicy Dolnego Śląska z Niemcami ma zostać zainaugurowane już za tydzień. – Będzie ono realizowane w weekendy między 30 kwietnia a 25 września – zapowiada Katarzyna Odrowska, specjalista ds. promocji i marketingu Kolei Dolnośląskich.

Sprzedano już ponad 400 biletów

Pomiędzy Wrocławiem a Berlinem pociąg zatrzyma się jedynie w Legnicy, Żaganiu, Żarach oraz na niemieckich stacjach Forst i Cottbus. W Berlinie skończy bieg na dworcu Lichtenberg, pasażerowie będą mogli wysiąść także na stacji Ostkreuz. W niedziele z Wrocławia będzie można wyjechać o 16:29, w soboty – o 19:21. W oba weekendowe dni odjazd z Berlina zaplanowano na 8:31. Podróż w pełnej relacji będzie trwać około 4,5 godziny.

Po obu stronach granicy kurs ma być niedostępny w komunikacji krajowej, bo DB Regio i Koleje Dolnośląskie spodziewają się wysokiej frekwencji w relacjach międzynarodowych. – Połączenie cieszy się już teraz ogromnym powodzeniem, na przejazd inauguracyjny bilety kupiło już 420 osób – mówi Katarzyna Odrowska.

Do Wrocławia dojadą VT628

Jednorazowy bilet na całą trasę ma kosztować 19 euro. Weekendowe przejazdy zorganizowane są w związku z pełnieniem przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury i są dofinansowane przez miasto Wrocław, a także przez stronę niemiecką. – Z rozmów, które od kilku miesięcy prowadzimy z przedstawicielami strony niemieckiej, wynika, że planowane są działania kulturalne na pokładzie pojazdu. Wpisuje się to więc idealnie w charakter Pociągu do Kultury i tworzy zupełnie nową przestrzeń do działań przewozowych – stwierdza Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do obsługi połączenia skierowane zostaną jednostki serii VT628.4. Do 28 kwietnia trwać będą szkolenia polskich drużyn trakcyjnych z obsługi nowej serii taboru, która nie była dotąd wykorzystywana ani przez KD, ani przez zagranicznych partnerów spółki. – Szkolenia prowadzone są przez DB Regio i obejmują budowę oraz obsługę pojazdu wraz z zasadami prowadzenia ruchu i sygnalizacji na sieci niemieckiej. Maszyniści KD będą prowadzić pojazd do stacji Forst (Lausitz) – mówi Katarzyna Odrowska.

Czy połączenie ma przyszłość po ESK?

KD zapowiadają, że będą starać się o utrzymanie bezpośredniego kursu do Berlina także po zakończeniu imprez związanych z ESK. – Cieszy nas, że to Koleje Dolnośląskie zostały wybrane przez niemieckiego przewoźnika do realizacji tych połączeń, traktujemy to jak wyróżnienie i jako początek rozmów o przywróceniu tego połączenia dla Dolnego Śląska w niedalekiej przyszłości – ocenił Piotr Rachwalski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony