Partnerzy serwisu:

Za miesiąc rusza przebudowa stacji Bytom Bobrek. Poprawi przewóz towarów na Śląsku

inf. pras. PKP PLK 10.08.2018 1,7k

Za miesiąc rusza przebudowa stacji Bytom Bobrek. Poprawi przewóz towarów na Śląsku
Fot. Wojciech Cupiał
13,5 mln zł przeznaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe na przebudowę urządzeń sterujących i zabezpieczających ruch kolejowy na stacji Bytom Bobrek oraz na przyległych szlakach. Zapewniony zostanie sprawny i bezpieczny przejazd pociągów pasażerskich i towarowych przez stację oraz wyjazd składów z węglem z bocznic.
Stacja Bytom Bobrek na linii nr 132 to jedna z ważniejszych stacji węzłowych Górnego Śląska na zbiegu kilku linii kolejowych m.in. w kierunku Magistrali Węglowej, Katowic, Chorzowa, Wrocławia. Tu odbywa się też obsługa bocznic, w tym bocznicy kopalni węgla kamiennego „Bobrek-Piekary”. Za wiaduktem drogowym znajduje się czynna koksownia, która jako jedyna ostała się po hucie Bobrek.

Dotychczasowe urządzenia sterowania ruchem pociągów na węźle w Bytomiu Bobrek pochodzą z lat 40. i 60. ubiegłego wieku i są w dużym stopniu wyeksploatowane. Dla zapewniania sprawnej, niezawodnej obsługi ważnej stacji i bocznic zostaną zamontowane nowe urządzenia sterujące i zabezpieczające ruchu kolejowy – informuje PLK.

Nowe urządzenia

Stacja zostanie wyposażona w nowe urządzenia łączności przewodowej i radiowej. System Wspomagania Dyżurnego Ruchu zapewni dyżurnemu bieżące dane o ruchu pociągów oraz ich parametrach, m.in. długości i ciężarze składów, zmianach w kursowaniu. Zostaną też zamontowane urządzenia do antykradzieżowego monitoringu. 

Efektem inwestycji będzie sprawny przewóz towarów, większa przepustowość, czyli możliwość przejazdu większej liczby pociągów oraz sprawny wyjazd składów towarowych z węglem z bocznicy kopalni. Roboty budowlane obejmą m.in. budowę nowej nastawni kontenerowej i masztu antenowego. Będą nowoczesne urządzenia dla prowadzenia sprawnego ruchu pociągów na stacji i przyległych szlakach kolejowych – zapowiada inwestor.

Roboty zaczną się za miesiąc

Zakończony został już etap związany z opracowaniem projektów budowlanych. W połowie września wykonawca przystąpi do robót. Wartości zadania to 13,475 mln zł. Zakończenie planowane jest w pierwszym kwartale 2019 r. Umowa była zawarta na początku 2018 r. i zakłada wykonanie prac projektowych i budowlanych. Wykonawcą jest konsorcjum firm, której liderem są Krakowskie Zakłady Automatyki.

Zadane – przebudowa urządzeń srk w stacji Bytom Bobrek, jest realizowane w ramach projektu pn. „Prace na liniach kolejowych nr 132, 138, 147, 161, 180, 188, 654, 655, 657, 658, 699 na odcinku Gliwice – Bytom – Chorzów Stary – Mysłowice Brzezinka – Oświęcim oraz Dorota – Mysłowice Brzezinka” – POIiŚ 5.2-3.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony