Partnerzy serwisu:

Z rowerem na Hel tylko w niektórych pociągach. "Są wypożyczalnie"

Michał Szymajda 30.06.2021 8k

Z rowerem na Hel tylko w niektórych pociągach. "Są wypożyczalnie"
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Jedna z najpopularniejszych destynacji wśród polskich rowerzystów – Półwysep Helski – jest w tym roku znacznie trudniej osiągalny koleją. Polregio, w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, wprowadziły znaczne ograniczenia w przewozie rowerów na pokładach swoich składów.
Od 26 czerwca większość pociągów Polregio kursujących pomiędzy Gdynią a Helem nie zabiera na pokład rowerów. Spośród 22 par połączeń, które kursują w sezonie, tylko 4 pary oferują możliwość przewozu jednośladu. To radykalne ograniczenie. Z czego wynika?

– Na wniosek operatora kolejowego Polregio w terminie od 26 czerwca do 31 sierpnia wprowadzono ograniczenie przewozu rowerów na linii komunikacyjnej Gdynia Gł. – Hel. Wyznaczono pociągi, w których zapewniono przewóz maksymalnie 28 sztuk rowerów w wagonach specjalnie do tego przystosowanych. Celem tego działania jest zapewnienie miejsc pasażerom, w tym szczególnie rodzinom podróżującym z dziećmi w wózkach oraz osobom z niepełnosprawnościami – napisał Michał Piotrowski, rzecznik prasowy pomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Zdaniem rzecznika Urzędu, nie ma konieczności by korzystać z przewozu własnych jednośladów na pokładzie pociągów, bo… „na Półwyspie Helskim funkcjonuje spora liczba (na odcinku Puck – Hel jest ich 28) wypożyczalni rowerów, które oferują dowóz roweru w miejsce oczekiwania osób korzystających”. Wypowiedź Michała Piotrowskiego uzupełnia rzecznik Polregio, Dominik Lebda.

– Przewóz rowerów na trasie Gdynia Gł. – Hel – Gdynia Gł. jest możliwy w łącznie 8 pociągach (4x Gdynia Gł. – Hel i 4x Hel – Gdynia Gł.) zestawionych wyłącznie z wagonów (w tym Bp – 120). We wskazanych pociągach ustalony został limit rowerów wynoszący 28 szt., który wynika z liczby specjalnie zamontowanych haków służących do bezpiecznego przewożenia rowerów. Przewóz rowerów jest więc możliwy tylko na podstawie zakupionego biletu w ramach dostępnego limitu. Stosowne informacje zostały opublikowane na stronie polregio.pl – wyjaśnia rzecznik operatora.

Wyjaśnia ponadto, że „wprowadzenie ograniczenia przewozu rowerów na trasie Gdynia Gł. – Hel – Gdynia Gł. ma na celu zapewnienie dostępności miejsc i komfort rosnącej liczbie pasażerów na wspomnianej trasie w okresie wakacyjnym, w tym szczególnie rodzinom podróżującym z dziećmi w wózkach oraz osobom z niepełnosprawnościami. – Na powyższe działanie uzyskaliśmy zgodę organizatora przewozów, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – dodaje. Co istotne – przewóz rowerów nie jest możliwy nawet wtedy, gdy istnieje przestrzeń do ich przewozu.

Alternatywą do przewozu rowerów na pokładach pociągów Polregio mogą być pociągi PKP Intercity, które w sezonie również kursują pomiędzy Gdynią a Helem. Mogą nią być również promy Żeglugi Gdańskiej, tu bilet jest jednak droższy. Dorosła osoba płynie promem za 50 złotych, a przewóz roweru kosztuje 15 złotych. Rowerzyści mogą też rozważyć inny kierunek. Na Pomorzu Zachodnim województwo wprowadza do ruchu specjalne pociągi przeznaczone dla rowerzystów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony