Partnerzy serwisu:

Z Katowic do Bielska zrobiło się... bliżej

Kasper Fiszer 01.07.2016 151

Z Katowic do Bielska zrobiło się... bliżej
Dworzec Bielsko-Białafot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0 PL
Wprowadzona zostaje kolejna korekta do kilometrażu taryfowego polskiej sieci kolejowej. Formalnie zmienia się odległość pomiędzy stacją Katowice a przystankiem Katowice Brynów. Dzięki temu bilety Kolei Śląskich z Katowic do Bielska-Białej Głównej będą minimalnie tańsze.
W kwietniu wprowadzony został duży pakiet zmian w odległościach taryfowych pomiędzy przystankami. Kolej zaktualizowała kilometraż, uwzględniając zmiany położenia peronów będące skutkiem intensywnej modernizacji sieci i korygując błędy. Po trzech miesiącach pasażerowie znów odczują skutki przeliczenia dystansu pomiędzy stacjami. Tym razem zmiana dotyczy jednak jednej, konkretnej trasy – z Katowic do Bielska-Białej.

Pięćset metrów ma znaczenie

Korekta objęła początkowy odcinek linii obsługiwanej głównie przez Koleje Śląskie. Formalnie bliżej siebie leżą bowiem od kilku dni stacja Katowice i przystanek Katowice Brynów. Pomiędzy nimi można skierować pociągi bądź na wprost linię nr 139, bądź nieco naokoło, łącznicą nr 656 Katowice R36 – Brynów. Długość obu tych tras nieznacznie się różni. Niewielkie formalne wydłużenie drogi miało wpływ na ceny biletów KŚ, więc dział handlowy spółki wnioskował o wprowadzenie kolejnej poprawki do systemu wskazującego odległości na potrzeby kas biletowych.

– Po ostatniej aktualizacji OSK [opisu sieci kolejowej] odległość pomiędzy tymi stacjami wynosiła 3,874 km, podczas gdy powinna wynosić 3,405 km. Spowodowało to, że łączna długość trasy z Katowic do Bielska-Białej wyniosła nie 55, a 56 kilometrów. co w naszym cenniku wpasowuje się już w kolejny przedział cenowy – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. Dodaje, że spółka otrzymywała od pasażerów wiele pytań o przyczynę zmiany ceny biletu.

Skrócenie odległości i podwyżka podstawowego cennika

– Aby móc rzetelnie odpowiedzieć naszym podróżnym, podjęliśmy się dodatkowych rozmów z PKP, w których m.in. doprecyzowaliśmy, z jakich linii korzystają pociągi Kolei Śląskich – tłumaczy przedstawiciel przewoźnika. – Wnioskowaliśmy też, by zmiany wprowadzone były jak najszybciej – stwierdza. KŚ nie wskazuje ani w odpowiedzi na nasze pytania, ani w krótkim oficjalnym komunikacie, czy poprawka weszła już w życie, ale w internetowym sklepie spółki bilety wydawane są już według najnowszego kilometraża.

W efekcie zmian cena biletu spadła, ale bardzo nieznacznie. Przed kwietniową zmianą odległości w skali całej sieci jednorazowy przejazd kosztował 13,40 zł, po niej – 14,20 zł. 1 lipca Koleje Śląskie zmieniły jednak swój cennik i bilet na odległość do 55 km kosztuje już 14 zł. Podróżni zapłacą więc mniej o... 20 gr.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony