Partnerzy serwisu:

Wystawa 2 200 biletów kolejowych z 26 krajów

Damian Kapinos 16.10.2020 40

Wystawa 2 200 biletów kolejowych z 26 krajów
Z Europy, Azji, Afryki czy Ameryki. Damian Kapinos z Grodkowa od kilku lat kolekcjonuje bilety kolejowe z różnych zakątków świata. Unikatowy i historyczny zbiór liczy ponad 2 200 blankietów z 26 krajów. Najstarszy ma ponad wiek i pochodzi z 1906 roku - to jak przyznaje kolekcjoner, to najcenniejszy okaz, który udało mu się pozyskać.
Wśród krajowych eksponatów znajdują się wszystkie rodzaje biletów w różnych szatach i układach graficznych ukazujące na przestrzeni lat postęp technologiczny w ich produkcji. Pierwsze były wypisywane ręcznie, w późniejszych latach drukowane. Natomiast z kolekcji zagranicznej jednymi z najbardziej nietypowych i przykuwających uwagę są te z krajów kwitnącej wiśni - Japonii, z pewnością znalazłyby uznanie wśród fanów kreskówek. W zbiorach swoje miejsce mają także bilety m.in. z Portugalii, Holandii, Czech, Szwajcarii, Austrii, Tajlandii, Mjanmy (Birma), Ukrainy, Malezji, Egiptu, Włoch, Tunezji, Finlandii i Węgier. Najstarsze eksponaty szczególnie te pochodzące z lat '40-tych zostały przez kolekcjonera zabezpieczone przed zniszczeniem, ze względu na wiek papieru i jego kruchość. Warto zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne blankietów, czyli to, co ciekawego na nich znajdziemy m.in. charakterystyczne rysunki, wzory czy suche i mokre pieczęcie.

Grodkowianin w poszukiwaniu biletów odwiedza różne kraje a część wyszukuje na aukcjach, jednak ich dostępność w internecie z roku na rok jest coraz niższa, to jednak nie zniechęca pasjonata w dalszych poszukiwaniach kolejowych perełek a jego kolekcja jest chętnie eksponowana na wystawach i stanowi dokument życia społecznego. Część swojego zbioru udostępnił Działowi Edukacji Regionalnej w grodkowskim Ratuszu z okazji 170-lecia linii kolejowej Nysa-Brzeg. Ekspozycja jest na stałe umieszczona dla odwiedzających.

Zbiory można zobaczyć od dziś (16 października) w Grodkowie w Kinie Klaps od godz. 14 do ostatniego seansu filmowego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny,
 
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony