Partnerzy serwisu:

Z 6-latkiem w pociągu. Jak jechać z ulgą?

inf. prasowa UTK 22.11.2016 15,3k

Z 6-latkiem w pociągu. Jak jechać z ulgą?
Fot. PKP Intercity
Dziecku chodzącemu do zerówki przysługuje ulga na bilety kolejowe. By podróż ze zniżką była bezproblemowa nie wystarczy dokument stwierdzający wiek dziecka. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, jak przygotować się do podróży. To nie jest trudne, a przejazd pociągiem sprawi na pewno dużo frajdy.
W roku kalendarzowym, w którym Twoje dziecko kończy 6 lat, od początku roku szkolnego - czyli od września – zostaje objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Brzmi trochę zawile i strasznie, ale chodzi po prostu o to, że maluch idzie we wrześniu do zerówki.

Jeśli chcesz jechać z nim koleją i skorzystać z ulgi, nie wystarczy, że będziesz mieć dowolny dokument stwierdzający wiek dziecka (jest tak jedynie w przypadku młodszego dziecka). Szkoły, przedszkola czy inne placówki prowadzące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne nie wydają jednak legitymacji szkolnych dla dzieci z zerówek. Co powinieneś zrobić?

Ulga z zaświadczeniem

Przy przejazdach koleją dziecku uczęszczającemu do zerówki przysługuje ulga ustawowa 37 proc. (a na bilety miesięczne – 49 proc.) Musi jednak posiadać w czasie przejazdu odpowiedni dokument. Jest to Zaświadczenie o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego (wzór MEN-I/53/2) wydawane przez placówkę. – Zdobycie odpowiedniego zaświadczenia nie jest kłopotliwe. Wystarczy poprosić o nie w placówce, do której chodzi dziecko. Powinno być wydane od ręki. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do podróży koleją, z pewnością będzie to bardzo przyjemna wyprawa dla dziecka i rodziców – radzi Przemysław Skubisz, Dyrektor Departamentu Praw Pasażerów UTK.

Jeśli chcesz jechać koleją z dzieckiem, które chodzi do zerówki i korzystać z przejazdów ulgowych, powinieneś posiadać stosowne zaświadczenie i okazywać je do kontroli razem z biletem. Jeśli zaś Twoje dziecko skończyło 6 lat, ale nie uczęszcza do zerówki, może korzystać z ulgi przejazdowej na podstawie zaświadczenia o odroczeniu spełniania obowiązku szkolnego wydanego przez dyrektora publicznej szkoły podstawowej. Jeżeli będziemy pamiętać o tych prostych zasadach, tańsza podróż z dzieckiem nie powinna być problemem.

– Jazda pociągiem powinna każdemu pasażerowi - małemu czy dużemu - kojarzyć się przyjemnie. Nasz Urząd dba o to by prawa pasażerów były przestrzegane. Chcemy też pomagać zrozumieć podróżującym obowiązujące przepisy. Robimy to przez poradniki takie jak ten, ale informacje można znaleźć również na stronie pasazer.utk.gov.pl – do odwiedzin strony www zachęca p.o. Prezesa UTK, Ignacy Góra.

Nie masz zaświadczenia?

Sam wygląd dziecka nie może być podstawą do korzystania z uprawnień. Powinieneś mieć dla niego bilet wraz z właściwym i ważnym dokumentem. Jeśli nie masz zaświadczenia, powinieneś zakupić bilet pełnopłatny (normalny). Możesz też skorzystać z dostępnych ofert handlowych danego przewoźnika dla osób młodych (np. KM-35, KŚ-26) albo oferty dla małych grup podróżujących z dzieckiem (Bilet Rodzinny w PKP Intercity).

Ulgi ustawowe dotyczą przejazdów na terenie Polski. W przypadku przejazdów międzynarodowych mogą być dostępne inne ulgi dla dzieci i osób młodych. Aby uzyskać informacje na ich temat, skontaktuj się z właściwym przewoźnikiem.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony