Partnerzy serwisu:

Wystawa w wagonie, urządzenia do muzeum

inf. prasowa 07.05.2017 284

Wystawa w wagonie, urządzenia do muzeum
Fot. PKP PLK
Dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych z samorządami, szkołami i jednostkami kulturalno-oświatowymi wysłużony tabor oraz elementy infrastruktury kolejowej zyskują drugie życie. Odnowione wagony będą salami ekspozycyjnymi, urządzenia z nastawni przypomną dawną kolej - chwali się zarządca infrastruktury.
PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały na rzecz gminy Lubaczów (woj. podkarpackie) dwa nieużywane wagony. Po odnowieniu będą wykorzystywane do celów edukacyjno-muzealnych m.in. na wystawie zabytkowych przedmiotów związanych z kolejnictwem. Wnętrza wagonów mogą stanowić również sale do prezentacji multimedialnych.

Towarzystwo Miłośników Braniewa otrzymało od PLK urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Organizacja, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Braniewie, planuje wykorzystać je do celów muzealnych i edukacyjnych. Będą prezentowane w nieczynnej strażnicy przejazdowej, na przystanku Braniewo Brama.

Zarządca infrastruktury wspiera instytucje i organizacje, które promują wiedzę o kolei. W ubiegłym roku Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Ochrony Skansenów Pyskowice otrzymało dwa wagony gospodarcze z 1934 i 1961 roku. Odrestaurowane będą jeździły jako czynne eksponaty lub uczestniczyły w kolejowych paradach. Podobną funkcję będzie pełniło pięć byłych już wagonów mieszkalnych z Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie, które pojechały do Mogileńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Wagony po oczyszczeniu i renowacji staną się częścią Mobilnej Izby Tradycji, ukazującej m.in. historię ich wcześniejszego funkcjonowania.

Wycofywane z eksploatacji urządzenia sterowania trafiają także do szkół o kierunkach kolejowych. Przedmioty są ciekawymi pomocami dydaktycznymi do nauki podstawowych zasad prowadzenia ruchu kolejowego. W ten sposób sprzęt jest wykorzystywany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Gen. Józefa Bema w Siedlcach oraz Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony