Partnerzy serwisu:

Wystawa Michała Szymajdy „Koleją przez Europę” na warszawskim Mokotowie

Redakcja 25.05.2022 733

Wystawa Michała Szymajdy „Koleją przez Europę” na warszawskim Mokotowie
fot. M. Szymajda
Nasz redakcyjny kolega, Michał Szymajda, 25 maja w środę o godzinie 18:00 otworzy w Kawiarni Pożyteczna na warszawskim Mokotowie swoją wystawę fotograficzną „Koleją przez Europę”. Zapraszamy na nią nie tylko miłośników kolei, ale także pasjonatów podróży i dobrej fotografii.
Wystawa składa się z 40 zdjęć, które Michał wykonywał podczas licznych podróży koleją po Europie na przestrzeni lat 2010-2019. Każde z nich jest częścią historii podróży, miejsca lub osób, z którymi autor miał do czynienia i które opisuje.

Koleją przez Europę nie zawsze łatwo przejechać

– W dobie powszechnych i tanich lotów, a także dobrze rozwiniętego systemu dróg rzadko kto decyduje się na dalekie, zagraniczne podróże koleją. Wiele państw, głównie wschodniej i południowej Europy, przez wiele lat marginalizowało kolej i likwidowało linie, w efekcie czego na kontynencie wiele jest regionów, gdzie dojazd pociągiem jest utrudniony. Na szczęście ten trend się zmienia, w ciągu ostatnich lat dostrzega się olbrzymi potencjał kolei. Ale swoje podróże po Europie przed pandemią odbywałem często po drugo- i trzeciorzędnych liniach, których sens istnienia nierzadko podważano – mówi Michał. – Zdjęcia z Bułgarii, Rumunii, Ukrainy czy Albanii celowo zestawiałem z fotografiami nowoczesnych stacji z Holandii czy Belgii, aby pokazać, że kolej może mieć inną przyszłość – dodaje.– Podróż po kolejowych marginesach to okazja do zobaczenia innej, ciekawszej Europy. Widzimy dużo więcej, między pasażerami zachodzą interakcje, o które trudno w samolocie czy w sterylnej przestrzeni własnego auta. Podróż pociągiem po rozmaitych krajach Europy to też niezwykła okazja do sprawdzenia, jak zmienia się nasz kontynent i jak szybko ten proces się odbywa. Widzimy to szczególnie teraz, w dobie wojny na Ukrainie, gdzie kolej jest systematycznie niszczona, ale też dzięki bohaterskiej postawie kolejarzy, pozwala na ratunek milionów ludzi, transportuje pomoc humanitarną czy wspiera żołnierzy – dodaje Michał Szymajda.

Środkowa Europa, Ukraina, Bałkany, Portugalia i polski rzepak

Na wystawie zobaczymy zdjęcia z kilkunastu krajów, m.in. z Węgier, Bułgarii, Portugalii, Holandii, Ukrainy, Chorwacji czy Czech. Widać na nich nie tylko pociągi, ale też pasażerów.

– Zależało mi na tym, by pokazać nie samą technikę, ale też to, w jakich przestrzeniach i dla jakich pasażerów działają pociągi. Kiedy w Albanii na jednym z dworców bez kursujących pociągów zobaczyłem arbuzowy targ, wydało mi się to najlepszym komentarzem dla upadku systemu transportowego w tym kraju. Innym razem na dworcu we wschodniej Rumunii fotografowałem koczującą tam romską rodzinę. W Grecji z kabiny maszynisty udało mi się zrobić zdjęcia kolejowego szlaku, którym uchodźcy z Bliskiego Wschodu udawali się do Macedonii (dziś już Macedonii Północnej), kilka miesięcy później kierowałem obiektyw na niezwykle piękne pola rzepaku, widziane przez otwarte okno pociągu TLK pod Zieloną Górą – dodaje autor wystawy. Wszystkie te zdjęcia mają swoją historię, którą ze szczegółami, acz zwięźle, starałem się opisać.Wystawa gości w przestrzeniach Kawiarni Pożyteczna – niezwykłego, otwartego na wszystkich miejsca na Mokotowie, zlokalizowanego przy alei Niepodległości 135, aktywizującego osoby z niepełnosprawnościami, z genialną kuchnią i cudowną załogą. Wystawy nie byłoby, gdyby nie pomoc Kolei Dolnośląskich.

Na wernisaż zapraszamy o godzinie 18 w środę 25 maja. Wystawę będzie można oglądać do sierpnia.

Patronat medialny nad wystawą objął "Rynek Kolejowy".

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony